Nesouhlasím s minutou ticha za Ariela Šarona. Způsobil smrt desítek tisíc Palestinců.

Richard Falbr v Evropském parlamentě
Richard Falbr v Evropském parlamentě

„Nesouhlasím s minutou ticha za Ariela Šarona. Má na svědomí smrt desítek tisíc Palestinců.“

Richard Falbr, poslanec Evropského parlamentu za ČSSD / PES

zjevně lživé obvinění, vznesené v reakci na návrh nizozemské poslankyně Laurence Stassen (PVV – Strany pro svobodu), aby Evropský parlament uctil minutou ticha smrt bývalého předsedy izraelské vlády; návrh kvůli odporu většiny europoslanců přijat nebyl

Pokračovat ve čtení “Nesouhlasím s minutou ticha za Ariela Šarona. Způsobil smrt desítek tisíc Palestinců.” »

Rozloučení s Arielem Šaronem (foto a videoesej)

poslední rozloučení s Arielem Šaronem před Knesetem v Jeruzalémě, 13. ledna 2014
prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu přicházejí na poslední rozloučení s Arielem Šaronem před Knesetem v Jeruzalémě, 13. ledna 2014
poslední rozloučení s Arielem Šaronem před Knesetem v Jeruzalémě, 13. ledna 2014
prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu se zdraví s významnými účastníky posledního rozloučení s Arielem Šaronem před Knesetem v Jeruzalémě, 13. ledna 2014

poslední rozloučení s Arielem Šaronem před Knesetem v Jeruzalémě, 13. ledna 2014
prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu se zdraví s významnými účastníky posledního rozloučení s Arielem Šaronem před Knesetem v Jeruzalémě, 13. ledna 2014

Pokračovat ve čtení “Rozloučení s Arielem Šaronem (foto a videoesej)” »

Rakety z Gazy dopadly do okolí Sderot

Na mapš je vidět vzdálenost Sderot od místa konání pohřbu
Na mapě je vidět vzdálenost Sderot od místa konání pohřbu

Při přípravách na státní pohřeb Ariela Šarona pořadatelé mysleli na všechno i na to, že z Gazy by v rámci pohřbu konaném nedaleko Sderot mohly dopadnout rakety. Proto byl v blízkosti Sderot a tedy v blízkosti Chavat hašikmim ( חוות השיקמים) umístěn systém Kipa barzel (כיפת ברזל) Železná Kupole. Teroristé z Gazy se veřejnou informací o tomto opatření nenechali odradit a od pondělka vystřelili do Izraele 5 raket Kassám z toho čtyři v pondělí odpoledne. Hamás tak potvrdil, že je teroristickou organizací, která v Gaze vládne podle svých představ.  Izraelské letectvo dnes večer  ostřelovalo cíle v pásmu  Gazy.

Jiří Rusnok: Úmrtím Ariela Šarona ztratil Stát Izrael významného státníka

pohřeb Ariela Šarona, foto: úřad předsedy izraelské vlády
pohřeb Ariela Šarona, foto: úřad předsedy izraelské vlády

Předseda vlády Jiří Rusnok se v pondělí 13. ledna 2014 zúčastnil pohřbu bývalého premiéra Státu Izrael Ariela Šarona.

„Skonem Ariela Šarona ztratil Stát Izrael významného státníka, který zasvětil svůj život službě národu a významně přispěl k samostatnosti Izraele jako židovského a demokratického státu. Pro politiky demokratického světa, kteří budou čelit těžkým rozhodnutím v mírových i válečných časech, zůstane Ariel Šaron trvalou inspirací,“ uvedl předseda vlády Jiří Rusnok.

Pokračovat ve čtení “Jiří Rusnok: Úmrtím Ariela Šarona ztratil Stát Izrael významného státníka” »

Neslyšící zůstali mimo při státním pohřbu

imagesŘeditelka ústavu pro podporu neslyšících v Izraeli, Yael Kakun si stěžovala na skutečnost, že během ceremoniálu při pohřbu Ariela Šarona a dalších státních ceremoniálů není zajištěn překlad do znakové řeči. Je to skutečně projev neúcty i k mnoha spolubojovníkům Ariela Šarona, kteří se s ním přišli rozloučit. Nelze totiž zapomenout, že mnozí invalidé z válek za existenci Izraele utrpěli ztrátu sluchu v důsledku zranění. Nejen proto, ale i vzhledem k tomu, že je v Izraeli zhruba 700,000 hluchoněmých anebo neslyšicích spoluobčanů je třeba, aby překlad do znakové řeči byl nedílnou součástí při státních ceremoniálech.

Pokračovat ve čtení “Neslyšící zůstali mimo při státním pohřbu” »

Prezident Šimon Peres o Arielu Šaronovi

????????Prezident Izraele pronesl včera krátkou smuteční řeč nad rakví zesnulého Ariela Šarona, bývalého předsedy vlády. Řekl následující: Izrael dnes dnes truchlí nad úmrtím zesnulého Ariela Šarona, bývalého předsedy vlády, byl velkým generálem a měl odvahu činit nekonvenční rozhodnutí. Miloval svůj lid a lidé milovali jeho. Budoval zemi a upevňoval sílu armády. Byl to on, kdo zvrátil průběh Jomkipurské války a vybojoval hořké vítězství. Nikdy neměl strach. Přijal těžká rozhodnutí, učinil tak jako voják a současně i jako občan, v době války, stejně jako v době míru. V dějinách Izraele bude mít vždy místo jako odvážná vůdčí osobnost, která si získala i mezinárodní respekt. Arik byl také vynikající otec rodiny a v širším smyslu považoval Izrael za svojí rodinu. Od vzniku státu Izrael do dnes jsme byli přáteli a bylo to přátelství hluboké a plné vzájemné úcty. Budeš mi ve velmi chybět. Jsme s celou tvojí rodinou, se syny Omrim a Giladem, kteří stáli po tvém boku celá léta až do poslední noci. Z této země jsi vzešel a do ní se vracíš ozdoben ocelí vítězství a zlatem naděje. Budiž tvá památka,  Ariku požehnána.

Pokračovat ve čtení “Prezident Šimon Peres o Arielu Šaronovi” »

Ariel Šaron (1928 – 2014), životopis v datech

mladý voják Ariel Šaron
mladý voják Ariel Šaron

Ariel Šaron (Ariel Sharon, אריאל שרון) se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v obci Kfar Malal v Zemi Izrael.

V roce 1942 vstoupil do podzemní židovské armády, do Hagany.

Po vyhlášení nezávislosti Státu Izrael, na nějž zaútočily arabské armády ve snaze nepřipustit vznik židovského státu a hned v zárodku jej zničit, sloužil Ariel Šaron jako velitel jednotky pěchoty v brigádě Alexandroni. Později se stal velitelem čety. Během války byl zraněn v Latrunu při bojích o uvolnění silnice do obleženého Jeruzaléma. Na konci války byl jmenován velitelem jednotky Golani.

Pokračovat ve čtení “Ariel Šaron (1928 – 2014), životopis v datech” »

Sústrastný telegram v reakcii na úmrtie bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona

SlovenskoV reakcii na úmrtie bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona dnes (11. januára 2014) podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák poslal šéfovi izraelskej diplomacie Avigdorovi Libermanovi sústrastný telegram v nasledovnom znení:

 „Vaša Excelencia,

 s hlbokým pohnutím som prijal správu o úmrtí bývalého izraelského predsedu vlády Ariela Šarona.Odišiel v ňom veľký bojovník, ktorý stál pri vzniku Izraelského štátu a venoval značnú časť svojho života jeho obrane. Vo funkcii premiéra významne prispel k posilneniu bezpečnosti a prosperity Izraela, ako aj k posilneniu jeho medzinárodného postavenia.V našej pamäti zostane ako charizmatická ľudská osobnosť s pevnými zásadami a postojmi.  Prijmite, prosím, Vaša Excelencia, moju hlbokú sústrasť nad úmrtím popredného izraelského štátnika.“

Kondolence předsedy vlády ČR k úmrtí Ariela Šarona

untitledPremiér České republiky Jiří Rusnok zaslal kondolenční dopis předsedovi vlády Státu Izrael Benjaminu Netanjahuovi.

Vaše Excellence,

 s hlubokým zármutkem jsem obdržel zprávu o smrti Ariela Šarona, bývalého předsedy vlády Státu Izrael.  S jeho odchodem ztratil Izrael nejen významného státníka, který zasvětil celý život službě svému národu, ale i skutečného vojenského stratéga, válečného hrdinu, který významně přispěl k nezávisloti Izraele jako židovského a demokratického státu. Ariel Šaron zanechal významný otisk v historii svého národa. V dobách mírových, stejně jako v dobách válečných, zůstane trvalou inspirací politickým vůdcům demokratického světa čelícímu obtížným rozhodnutím.

Pokračovat ve čtení “Kondolence předsedy vlády ČR k úmrtí Ariela Šarona” »