Státu Izrael je 65 let a přesto je mladý

izraelské dětiStátu Izrael je 65 let, ale je mladou zemí – a to v nejednom směru. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil izraelský Ústřední statistický úřad.

Děti ve věku 17 a méně let tvořily v roce 2012 celou jednu třetinu všech obyvatel Izraele.

Z celkového počtu 2,626 milionu dětí jich bylo 70 % (1,846 milionu) židovských, 27 % (702 tisíc) arabských ( z toho 619 tisíc muslimů, 46,4 tisíce Drúzú, 36,4 tisíc křesťanů) a 3 % (78 tisíc) bylo označeno jako „jiní.“ V kategorii „jiných“ jsou děti z rodin, které se nehlásí k žádnému náboženství, stejně jako z nearabských křesťanských rodin.

Pokračovat ve čtení “Státu Izrael je 65 let a přesto je mladý” »

Rabi Nisim Karelic: Je nepřípustné odpojovat nemocné od přístrojů i zmenšovat žaludek

Nissim Karelitz
rav Nissim Karelitz

Rabi Nisim Karelic (Nissim Karelitz, נסים קרליץ), předseda rabínského soudu v Bnej Braku a jeden z vůdčích představitelů litevského charedi ješivnického světa se v posledním měsíci ve svých halachických rozhodnutích vyslovil mimo jiných i ke dvěma důležitým medicínským otázkám: k možnosti odpojit umírajícího nemocného člověka od podpory přístrojů a k chirurgickému zmenšování žaludku jako prostředku boje proti nadváze.

Pokračovat ve čtení “Rabi Nisim Karelic: Je nepřípustné odpojovat nemocné od přístrojů i zmenšovat žaludek” »

Sirény a rakety v Tel Avivu a okolí

rakety Hamasu
dostřel raket Hamasu (kliknutím se obrázek zvětší)

Aktualizováno v 18:20 SEČ.

Během odpoledne byly z Gazy vystřeleny rakety na Rišon LeCion (Rishon Lezion) a nyní (18:30 místního času) se ozvala siréna, která oznamuje, že raketa je na cestě, v Tel Avivu, Bat Jam (Bat Yam), Bnej Braku (Bnei Brak), Holonu a Ramat Ganu.

Dosud nebyla poskytnuta informace, kam raketa spadla, a není známo, zda došlo ke škodám či újmě na zdraví. Policie je přesvědčená, že raketa spadla v oblasti Bat Jam, zřejmě do moře.

Pokračovat ve čtení “Sirény a rakety v Tel Avivu a okolí” »

Jeruzalém je stále největším městem Izraele

Jeruzalém
Jeruzalém

Hlavní město Jeruzalém zůstává co do počtu obyvatel největším městem Izraele. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil izraelský Ústřední statistický úřad.

V Jeruzalémě žije 804.355 obyvatel. Následuje Tel Aviv s 404.750 obyvateli, Haifa s 270.348, Rišon LeCion (Rishon LeTzion) s 232.410 a Ašdod (Ashdod) s 212.278 obyvateli.

Zajímavostí je 10. místo charedi města Bnej Brak (Bnei Brak), v němž žije 163.301 obyvatel. Ve městě Aškelon (Ashkelon) navzdory častým raketovým útokům teroristů z Gazy žije 117.429 lidí.

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém je stále největším městem Izraele” »

Desítky tisíc Židů se rozloučily s Vižnickým rebem (fotoesej, video)

Vižnický rebe
Vižnický rebe

Ohromné množství lidí se včera zúčastnilo pohřbu Vižnického rebe, rabiho Mošeho Jehošuy Hagera v Bnej Braku. Počet lidí se podle různých zdrojů pohybuje mezi osmdesáti tisíci a „stovkami tisíc.“

Na pohřeb dorazili z USA i zeti Vižnického rebeho, rabíny chasidských dynastií Satmar a Skveira (Skvera) s doprovodem. Izraelská policie jim zajistila bezpečný a přednostní průjezd z Ben Gurionova letiště na pohřeb, kde projevili poslední úctu zemřelému rebemu.

Pokračovat ve čtení “Desítky tisíc Židů se rozloučily s Vižnickým rebem (fotoesej, video)” »

Ve věku 95 let zemřel Vižnický rebe

Vižnický rebe
Vižnický rebe

Aktualizováno. Včera pozdě večer zemřel v Bnej Braku ve věku 95 let Vižnický rebe (Vizhnitzer Rebbe), rabi Moše Jehošua Hager (Moshe Yehoshua Hager, רבי משה יהושע הגר).

Pohřeb měl začít dnes od 13 hodin ve vižnické studovně Tóry (bejt midraš) v Bnej Braku, avšak jeho začátek byl opakovaně posunován, aby se ho mohli zúčastnit členové rodiny a satmarští a skvererští rabíni, kteří letí z USA. V tuto chvíli se má za to, že pohřeb by mohl začít okolo 14:30.

Pokračovat ve čtení “Ve věku 95 let zemřel Vižnický rebe” »

Nezaměstnanost v Izraeli je na historickém minimu

Míra nezaměstnanosti v Izraeli poklesla v posledním čtvrtletí roku 2011 na 5,4 % a je tak nejnižší v Izraeli od 80. let a jedna z nejnižších na celém světě. Oznámil to izraelský Ústřední statistický úřad s tím, že ve III. čtvrtletí roku 2011 činila míra nezaměstnanosti 5,6 %, zatímco v roce 2010 6,6 %.

Z hlediska územního je nejnižší míra nezaměstnanosti z velkých měst v Tel Avivu, kde poklesla v 5,7 % v roce 2010 na 4,4 %. Nejvyšší míra nezaměstnanosti ve městech je v Bnej Braku (Bnei Brak) a Netanji (Netanya), kde činí 7,9 % a 6,8 %.

Pokračovat ve čtení “Nezaměstnanost v Izraeli je na historickém minimu” »