Slíbil Putin Íránu modernizované rakety S-300 a novou jadernou elektrárnu?

systém S-300
protiletecký raketový systém S-300

Podle předvčerejší zprávy ruského webu Kommersant měl ruský prezident Putin rozhodnout, že Rusko dodá Íránu pět protivzdušných komplexů S-300VM „Antey-2500“ (С-300ВМ „Антей-2500“, v systematice NATO SA-23 Gladiator / Giant), které jsou modifikovanou verzí systému S-300V, a to za podmínky, že Írán vůči nebude vůči Rosoboroneksportu (Рособоронэкспорт) vymáhat 4 miliardy dolarů za předchozí neuskutečněný kontrakt.

Putin měl současně slíbil výstavbu druhého bloku íránské jaderné elektrárny v Bušehru.

Pokračovat ve čtení “Slíbil Putin Íránu modernizované rakety S-300 a novou jadernou elektrárnu?” »

Íránský velvyslanec v Rusku: jaderná elektrárna v Bušéru je poškozena

myriam20130410063136807Íránský velvyslanec v Rusku v pondělí uvedl, že elektrický generátor v Bušérské jaderné elektrárně nefunguje a tyto technické problémy nejsou způsobeny zemětřesením, které Írán postihlo v minulých měsících. Íránský velvyslanec Mahmoud Reza Sajjadi řekl, že íránští a rusští experti pracují na opravě nefunkčních částí generátoru, ale nespecifikoval, co technické problémy způsobilo.

Není jistě na místě komentovat schopnosti jakýchkoli odborníků, ale doufejme, že od dob Černobylu se něco změnilo.

Pokračovat ve čtení “Íránský velvyslanec v Rusku: jaderná elektrárna v Bušéru je poškozena” »

Reaktor v íránském Bušéru poškozen zemětřesením

Jaderná elektrárna v Bušéru,  foto AFP
Jaderná elektrárna v Bušéru, foto AFP

Několik zemí, které monitorují situaci jaderného programu Íránu, získalo informaci, že jaderný reaktor v Bušéru (Bushehr) byl poškozen jedním anebo i více zemětřeseními. Diplomaté působící v Íránu poskytli agentuře Associated Press informaci, že na části stavby se objevily dlouhé pukliny.

Írán postihly v dubnu a v květnu dvě silná zemětřesení. K oběma došlo v blízkosti objektu v Bušéru. Oficiální představitelé v Teheránu ubezpečili, že ani jedno zemětřesení reaktor nepoškodilo. Podle diplomatů, kteří získali informace přímo z jaderné elektrárny, se na betonové části objevily pukliny v délce několika metrů. Oba diplomaté zastupují země, které jsou v také členy Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která sídlí ve Vídni. Podle jednoho z diplomatů nejsou pukliny přímo na věži reaktoru, který obsahuje vysoce radioaktivní palivo. Ovšem podle informace, která jim byla poskytnuta se jedná o informaci pouze dílčí a nelze vyloučit, že na jiném místě došlo k poškozením.

Pokračovat ve čtení “Reaktor v íránském Bušéru poškozen zemětřesením” »