Rusko buduje trvalé námořní síly ve Středozemním moři

Viktor Čirkov
admirál Viktor Čirkov

Ruské námořnictvo začalo budovat trvalé síly, které budou bránit zájmy Ruska ve Středomoří. Prohlásil to před týdnem velitel námořnictva admirál Viktor Čirkov (Виктор Викторович Чирков), jehož citovala agentura RIA Novosti.

„Ministr obrany nám nařídil vytvoření operační skupiny pro operace ve Středozemním moři trvale. Začali jsme na tom pracovat, pracujeme na tom, už se tím dlouho zabýváme,“ sdělil novinářům Čirkov po poradě na ministerstvu obrany.

Pokračovat ve čtení “Rusko buduje trvalé námořní síly ve Středozemním moři” »

Černá Hora poskytla pozemek k výstavbě první synagogy

Židovská obec Černé HoryČernohorská vláda poskytla místní nepočetné židovské komunitě pozemek k výstavbě první synagogy. „Dostali jsme krásné místo v centru Podgorice,“ uvedl předseda Židovské obce Černé Hory (Jevrejska zajednica Crne Gore) Jaša Alfandari, který upřesnil, že dohoda předjednaná na podzim byla formálně uzavřena poslední den loňského roku a „dar vlády a města Podgorica“ bude židovské obci patřit 99 let.

Výstavbu synagogy bude financovat Vadim Rabinovič (Vadim Rabinovich, Вадим Рабинович), spolupředseda Evropského židovského parlamentu a filantrop původem z Ukrajiny.

Pokračovat ve čtení “Černá Hora poskytla pozemek k výstavbě první synagogy” »

Černá Hora přizná židovství status státem uznávaného náboženství

černohorský premiér Igor Lukšić a izraelský vrchní rabín Jona Mecger

Vláda Černého Hory (Црна Гора, Crna Gora) se rozhodla přiznat židovství status státem oficiálně uznávaného náboženství, což by mohlo přispět k rozvoji židovského života v zemi. Judaismus se tak přidává k pravoslavnému křesťanství, římskokatolickému křesťanství a islámu.

Černohorská vláda rozhodnutí přijala po setkání prezidenta Filipa Vujanoviće, premiéra Igora Lukšiće a předsedy parlamentu Ranka Krivokapiće s izraelským aškenázským vrchním rabínem Jonou Mecgerem (Yona Metzger), vyslancem Chabadu a vrchním rabínem Albánie rabim Joelem Kaplanem (Yoel Kaplan) a dalšími židovskými představiteli, které se uskutečnilo ve středu 14. září.

Pokračovat ve čtení “Černá Hora přizná židovství status státem uznávaného náboženství” »