V izraelských volbách propadlo ¼ milionu hlasů – Síle Izraeli chybělo jen 10 tisíc, Kadimu 3 tisíce zachránily

volby v Izraeli

Ve včerejších volbách poslanců 19. Knesetu propadlo okolo 7 % – tedy skoro čtvrt milionu – hlasů, které voliči dali stranám, jimž se nepodařilo získat alespoň 2 % hlasů a překonat tím hranici pro vstup do parlamentu.

Za situace, kdy je sečteno 99,8 % odevzdaných hlasů a čeká se jen na dopočet hlasů vojáků, vězňů a diplomatů, propadá podle informace Ústředního statistického úřadu 247.967 platně odevzdaných hlasů. V předchozích volbách v roce 2009 to bylo jen okolo 100 tisíc.

Pokračovat ve čtení “V izraelských volbách propadlo ¼ milionu hlasů – Síle Izraeli chybělo jen 10 tisíc, Kadimu 3 tisíce zachránily” »

Izraelské strany si smějí ve volbách převádět hlasy: kdo převede komu?

volby do 19. KnesetuPodle článku 67 Zákona o volbách do Knesetu může být mezi dvěma různými kandidátkami do Knesetu uzavřena dohoda, že ta kandidátka, která získá hlasy,  které jí již neumožňují získat další mandát a jsou tak „navíc“, převede tyto hlasy ve prospěch kandidátky druhé. Přesný postup rozdělení hlasů mezi dvě dohodnuté kandidátky popisují články 81 a 82 zákona.

Které kandidátky tyto dohody uzavřely?

Podle informace izraelské Ústřední volební komise se spolu o převodu hlasů dohodly kandidátky:
Pokračovat ve čtení “Izraelské strany si smějí ve volbách převádět hlasy: kdo převede komu?” »

Dor – kandidátka do 19. Knesetu

Dor - volební lístek do 19. KnesetuDor – „Generace budovatelů země v čele s Efrajmem Lapidem“ (דור בוני הארץ בראשות אפרים לפיד), strana dříve známá jako Věk (Gil – Důchodci Izraele do Knesetu), byla součástí vládní koalice v 17. Knesetu. Ve volbách do 18. Knesetu neuspěla, do současných voleb jde pod novým názvem.

Prvních 9 míst ze 19členné kandidátky:

1. Efrajm Lapid (Efraim Lapid, לפיד אפרים)

2. Meidad Gisin (גיסין מידד)

Pokračovat ve čtení “Dor – kandidátka do 19. Knesetu” »