Česko proti označení Hizballáhu za teroristy v odvetě za zrušení embarga EU na dovoz zbraní do Sýrie?

Hizballáh
Hizballáh

Česká republika byla před týdnem na jednání v Bruselu jedním z nejzásadnějších odpůrců formálního zařazení libanonské teroristické organizace Hizballáh (Alláhova strana) na seznam teroristických organizací, vedený Evropskou unií. Pro přidání na seznam teroristů byl nutný souhlas všech zemí EU.

Český postoj vzbudil jistý údiv, nicméně včerejší The Jerusalem Post naznačil, že důvod může být prozaický a nemusí mít s Hizballáhem příliš společného.

Pokračovat ve čtení “Česko proti označení Hizballáhu za teroristy v odvetě za zrušení embarga EU na dovoz zbraní do Sýrie?” »

Česko a Německo zabránily zcela jednostranné kritice Izraele ze strany EU

setkání české a izraelské vlády v Praze 5. 12. 2012Jedním z hlavních témat zasedání Rady ministrů (zahraničí) Evropské unie 10. prosince 2012 byl postoj EU k oznámení Izraele o povolení výstavby 3.000 bytů v oblasti E1, která je takřka nezastavěnou součástí města Maale Adumim a tvoří spojnici s hlavním městem Jeruzalémem.

Ministři izraelský záměr odsoudili s tím, že jsou silně proti a realizace plánu by vážně podkopalo možnost dohody mezi Izraelem a palestinskými Araby.  Až díky intervenci Česka a Německa se Rada ministrů také vyslovila k postoji vůdce Hamasu vůči Izraeli.

Pokračovat ve čtení “Česko a Německo zabránily zcela jednostranné kritice Izraele ze strany EU” »

Izrael zabránil finské lodi doplout do Gazy

loď Estelle
loď Estelle

Izraelští vojáci včera přibližně 38 námořních mil od Gazy obsadili finskou loď Estelle převážející protiizraelské politiky a aktivisty, snažící se prolomit izraelskou námořní blokádu arabské teroristické enklávy.

Podle sdělení Izraelských obranných sil proběhla vojenská operace mírumilovně, když posádka se výsadku nebránila a loď poté byla přesměrována do izraelského přístavu Ašdod (Ashdod), kde bude její náklad podroben inspekci.

Izraelská armáda zdůraznila, že k obsazení lodi došlo až po „řadě výzev“, na které cestující nereagovali. „V důsledku jejich neochoty spolupracovat a po ignorování výzev ke změně kursu bylo přijato rozhodnutí nalodit se na loď a vést ji do přístavu Ašdod,“ uvedla armáda s tím, že vojáci „nepoužili sílu.“

Pokračovat ve čtení “Izrael zabránil finské lodi doplout do Gazy” »

Tajná izraelsko-finská jaderná jednání

izraelský jaderný reaktor Sorek
izraelský jaderný reaktor Sorek

Představitelé Izraele a Finska minulý týden tajně jednali o možné účasti Jeruzaléma na konferenci o zákazu jaderných zbraní na Blízkém východě.

Podle zpráv izraelských hebrejských médií navštívil Jeruzalém náměstek finského ministra zahraničí Jaakko Laajava, který zde diskutoval o izraelském zapojení do konference o nešíření zbraní hromadného ničení, která se má konat v Helsinkách koncem letošního nebo počátkem příštího roku.

Pokračovat ve čtení “Tajná izraelsko-finská jaderná jednání” »