Náročný den předsedy vlády Netanjahua

dempseyBIG
Setkání s generálem Dempseym
GermanBIG
Setkání s ministrem Westerwellem

Třináctý srpen 2013 se  do historie zapíše jako jeden z nejnamáhavějších dnů předsedy vlády. Jednak je trochu oslabený po operaci kýly, ale ani  předsedovi vlády se nestává každý den, že přijme ministra zahraničí Německa Guida Westerwelleho a také náčelníka spojeného velení armády USA generála Martina E. Dempseye. Návštěva obou významných osobností se uskutečnila v den, kdy jsou propouštěni palestinští vrazi z izraelských vězení, což posvětil i Nejvyšší soud. Není tak úplně jasné, proč se uprostřed léta vydali oba významní politikové do Jeruzaléma. Snad, aby zaměstnali důležitými rozhovory předsedu vlády, který tak nebude mít čas a možnosti naslouchat rozhořčeným nářkům  pozůstalých po obětech propouštěných vrahů. Pokud snad návštěva těchto významných činitelů z USA a Evropy někomu připomíná historické paralely, není to patrně náhoda.

Pokračovat ve čtení “Náročný den předsedy vlády Netanjahua” »

Izraelský premiér se po akutní operaci vrátil k práci

premiér Benjamin Netanjahu s manželkou Sárou při odchodu z nemocnice Hadasa Ein Kerem
premiér Benjamin Netanjahu s manželkou Sárou při odchodu z nemocnice Hadasa Ein Kerem

Kvůli rozhořčení nad záměrem propustit vězněné arabské vrahy by mohla zapadnout zpráva o jiné události, jejíž dopad mohl být v případě komplikací mnohem větší – předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu se v noci ze soboty na neděli podrobil akutní operaci kýly.

Premiér už během šabatu trpěl bolestmi břicha a po vyšetření osobním lékařem Dr. Cvim Berkovicem (Tzvi Berkowitzem) a chirurgem prof. Arjem Dorstem (Aryeh Dorset) byla určena jako předběžná diagnoza pupeční kýla, což potvrdilo následně CT vyšetření v nemocnici.

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér se po akutní operaci vrátil k práci” »

Německý ministr zahraničí Westerwelle v Izraeli a Palestině – Palestinské správě

img422074Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle přijíždí na návštěvu Izraele, v pátek se setká s představiteli Izraele a během sobotní návštěvy v Rammaláhu se bude pokoušet najít pozorné posluchače, kteří uslyší na americké mírové návrhy. Podle AFP řekl ministr Westerwelle Mahmoudu Abbásovi během telefonického rozhovoru ve středu, že Německo bezvýhradně podporuje americkou iniciativu mírových jednání mezi Izraelem Palestinskou správou.Westerwelle se setká s izraelským předsedou vlády Binjaminem Netanjahuem a prezidentem Shimonem Peresem. S nimi bude také jednat o otázkách konfliktu v Sýrii a íránském jaderném programu.V sobotu se také sejde s úřadujícím předsedou vlády Salamem Fayyadem, který minulý měsíc rezignoval, ale dosud nebyl jmenován jeho nástupce.

Pokračovat ve čtení “Německý ministr zahraničí Westerwelle v Izraeli a Palestině – Palestinské správě” »

Írán navazuje vztahy se syrskou opozicí

Ahmad Moáz Chatíb
Ahmad Moáz Chatíb

Zatímco ještě nedávno Islámská republika Írán neochvějně podporovala režim syrského prezident Bašára Assada a povstalce bez výjimky označovala za teroristy, nyní se situace mění.

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí (علی اکبر صالحی) v sobotu 2. února v Mnichově na bezpečnostní konferenci 45 minut jednal s předsedou Syrské národní koalice Ahmadem Moázem al-Chatíbem (Ahmed Moaz al-Khatib, أحمد معاذ الخطيب الحسني).

Pokračovat ve čtení “Írán navazuje vztahy se syrskou opozicí” »

Česko a Německo zabránily zcela jednostranné kritice Izraele ze strany EU

setkání české a izraelské vlády v Praze 5. 12. 2012Jedním z hlavních témat zasedání Rady ministrů (zahraničí) Evropské unie 10. prosince 2012 byl postoj EU k oznámení Izraele o povolení výstavby 3.000 bytů v oblasti E1, která je takřka nezastavěnou součástí města Maale Adumim a tvoří spojnici s hlavním městem Jeruzalémem.

Ministři izraelský záměr odsoudili s tím, že jsou silně proti a realizace plánu by vážně podkopalo možnost dohody mezi Izraelem a palestinskými Araby.  Až díky intervenci Česka a Německa se Rada ministrů také vyslovila k postoji vůdce Hamasu vůči Izraeli.

Pokračovat ve čtení “Česko a Německo zabránily zcela jednostranné kritice Izraele ze strany EU” »

Netanjahu v Německu: Angela Merkel je skutečná přítelkyně Izraele

Ve středu večer po příletu z Prahy se předseda vlády Izraele Netanjahu setkal ke společnému jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou. Jednání proběhlo v přátelském duchu a místo plánovaných 90 minut trvalo tři hodiny. Na závěr jednání řekl Netanjahu, že Angela Merkel má pro Izrael hluboké pochopení a cítí bezpodmínečnou spoluodpovědnost za bezpečnost Izraele.

Někteří pozorovatelé se domnívali, že Merkel bude mít výhrady k plánované výstavbě na územích, která jsou známá jako E1 a jejíž plány byly oživeny po jednostranném vyhlášení Palestiny jako pozorovatelského nečlenského státu OSN.

Pokračovat ve čtení “Netanjahu v Německu: Angela Merkel je skutečná přítelkyně Izraele” »

Diplomatické aktivity v Káhiře, Jeruzalémě a Gaze

Na počátku vojenské akce Oblakový sloup navštívil Gazu předseda egyptské vlády spolu s ministrem zdravotnictví. Právě v těchto chvílích dlí v Gaze delegace deseti ministrů zahraničí Arabské Ligy. Je opravdu překvapující, že všichni tito ministři důvěřují Izraeli natolik, že vstupují na horkou půdu Gazy, aniž by se obávali náletu z Izraele. Toto je v přímém rozporu s protiizraelskou rétorikou a s tím, že v těchto chvílích pokračuje ostřelování Izraele raketami Hamasu z té samé Gazy.

Pokračovat ve čtení “Diplomatické aktivity v Káhiře, Jeruzalémě a Gaze” »

Berlínská Židovská nemocnice přestala provádět obřízky

Židovská nemocnice Berlín
Židovská nemocnice Berlín

V reakci na rozhodnutí německého soudu, že obřízka nezletilých chlapců je ublížením na zdraví, přestala Židovská nemocnice v Berlíně (Jüdische Krankenhaus Berlin) obřízky z náboženských důvodů provádět.

Ročně nemocnice provedla z náboženských důvodů přibližně 100 a z důvodů lékařských přibližně 200 obřízek.

„Přerušujeme provádění obřízek (z náboženských důvodů), dokud se nevyjasní právní stanovisko,“ uvedl primář interny Židovské nemocnice Dr. Kristof Graf. „Obřízky jsme před rozhodnutím (soudu) prováděli pravidelně, ale nyní nemáme právní volnost v tom pokračovat.“

Pokračovat ve čtení “Berlínská Židovská nemocnice přestala provádět obřízky” »

Spor o Izrael mezi německou kancléřkou a ministrem zahraničí

Guido Westerwelle, Angela Merkel na Kodaňském klimatickém summitu (ilustrační foto)
Guido Westerwelle, Angela Merkel na Kodaňském klimatickém summitu (ilustrační foto)

Spolková kancléřka Angela Merkel (CDU) a její ministr zahraničí Guido Westerwelle (FDP) se v zákulisí přou o postoj Německa k Izraeli. Zatímco ministr zahraničí naléhá na větší veřejnou podporu palestinských Arabů, kancléřka je rezervovaná.

Uvádí to aktuální vydání německého týdeníku Der Spiegel s tím, že tento vnitřní rozpor může na Blízkém východě ohrozit pověst Německa jako důvěryhodného partnera.

Pokračovat ve čtení “Spor o Izrael mezi německou kancléřkou a ministrem zahraničí” »

Německo vyhostilo 4 syrské diplomaty a zatklo 2 syrské špehy

Spolkový ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes bez dalších podrobností oznámil, že Německo rozhodlo o vyhoštění 4 zaměstnanců syrského velvyslanectví. Stalo se tak poté, kdy předevčírem bylo oznámeno zatčení 2 osob, které roky prováděly pro syrskou zpravodajskou službu sledování stoupenců syrské opozice v Německu.

Úřad spolkového státní zástupce v úterý oznámil zatčení 47letého Mahmouda El A., který má německé a libanonské občanství, a 34letého Akrama O., který má syrské občanství, kteří byli obviněni z „léta trvajícího systematického shromažďování informací o syrských opozičních skupinách ve Spolkové republice Německo.“

Pokračovat ve čtení “Německo vyhostilo 4 syrské diplomaty a zatklo 2 syrské špehy” »

Německý ministr zahraničí: Veřejně diskutovat o útoku na Írán je nebezpečné

Německé ministerstvo zahraničí
Německé ministerstvo zahraničí

Německý ministr obrany Guido Westerwelle včera v rozhovoru pro noviny Hamburger Abendblatt varoval před veřejnou debatou o vojenském úderu na Írán, neboť je nebezpečná a vedení Islámské republiky neoslabuje, ale naopak posiluje.

„Varuji před objevující se myšlenkou vojenského řešení. Existují debaty… které íránské vedení spíše posilují, než aby jej oslabovaly,“ prohlásil v rozhovoru pro noviny.

Westerwelle warnt vor Militärschlag gegen Iran – článek na webu Hamburger Abendblatt (německy, předplatné)

Pokračovat ve čtení “Německý ministr zahraničí: Veřejně diskutovat o útoku na Írán je nebezpečné” »