Vojáci IDF objevili továrnu na výrobu zbraní a munici v Hebronu + foto

resizedimg99198Jednotky IDF operující v Judeji a Samaří objevily v noci z neděle na pondělí jednu z největších továren na výrobu zbraní v oblasti. Továrna která je se nachází v průmyslové zóně Al-Fah v Hebronu, byla používána pro výrobu pistolí a jiných zbraní které nalezly použití během teroristických útoků. Vojáci IDF zatkli arabského majitele továrny a konfiskovali materiál pro výrobu zbraní a části zbraní které se nalezli v továrně. Kromě toho bylo zabaveno mnoho obráběcích strojů a vedle  zbraní zabavili také také 72 barelů plných různých nábojů například pro zbraně M16 a Carl Gustav. Pokračovat ve čtení “Vojáci IDF objevili továrnu na výrobu zbraní a munici v Hebronu + foto” »

Teroristický útok u hrobky patriarchů v Hebronu – aktualizováno

Genadij Kaufman
Genadij Kaufman

Dnes (30.12.2015)  bylo z jeruzalémské  nemocnice  Shaarej Cedek oznámeno, že Genadij Kaufman svým zraněním podlehl.

V pondělí, 7. prosince byl v Hebronu u hrobky našich praotců, u jeskyně Machpela velmi těžce zraněn Genadij Kaufman z Kyriat Arby. Zraněný Kaufman je hospitalizován v nemocnici v Jeruzalémě a jeho život je dosud v nebezpečí. Teroristu, který Kaufmana těžce pobodal, zneškodnili policisté Pohraniční stráže. Útok se udál nedaleko stanoviště Pohraniční stráže, které je umístěno naproti jeskyni Machpela. Genadij, který je zahradníkem, skončil práci v okolí jeskyně Machpela a poté čekal na zastávce na autobus nebo auto (tremp), které by jej odvezlo domů, do Kyriat Arby. Pokračovat ve čtení “Teroristický útok u hrobky patriarchů v Hebronu – aktualizováno” »

Zákeřný teroristický útok nedaleko Hevronu – zahynuli otec a syn. Aktualizováno + video

Jakov LitmanVe stínu několika teroristických činůNatanel Litman Islámského státu v Paříži, které v pátek večer 13. listopadu stály zatím životy 129 nevinných obětí je pochopitelné, že světové sdělovací prostředky neinformovaly o dalším z řady teroristických činů spáchaných Palestinci ve Svaté zemi. V pátek odpoledne, před nástupem šabatu jeli rabín Jakob Litman – ( יעקב ליטמן 40) se svým synem Natanelem ( נתנאל 18) z Kyriat Arby, aby se účastnili tradiční oslavy šabatu ženicha (שבת חתן), který se měl slavit včera v osadě Mejtar před svatbou jeho dcery Sáry-Tchije s jejím vyvoleným Arielem Bieglem. Rabín Litman se synem Natanelem byli zastřeleni ze zálohy v autě, když ještě s nimi bylo ve voze dalších pět členů rodiny. Pokračovat ve čtení “Zákeřný teroristický útok nedaleko Hevronu – zahynuli otec a syn. Aktualizováno + video” »

Paraša CHAJEJ SARA (Gn 23,1 – 25,18)

MACHPELA
Jeskyně Machpela, foto: kipa.co.il

Každ1 toraoročně před šabatem, v němž čteme parašat hašavua Chajej Sara, se sjíždějí do Hebronu stovky a někdy i více než tisíc Židů ze všech koutů Izraele, aby byli nejen duchovně, ale i fyzicky blíže naší matce Sáře. Hebron se nazývá městem praotců – עיר האבות, neboť zde, v jeskyni Machpela – מערת מכפלה jsou pochovány manželské páry: 1. Adam a Eva 2. Sára a Abraham 3. Jicchak a Rivka 4. Jákob a Lea.
V naší paraše se také hovoří o tom, že Abraham koupil jeskyni Machpelu a její bezprostřední okolí od Efrona Chetejského za 400 šekelů stříbra běžných mezi kupci. Je to vlastně první naše koupě nemovitosti v kenaánské zemi, i když Hospodin celou zemi přislíbil Abrahamovi a jeho potomkům. 400 šekelů stříbra představuje zhruba 3,36 kg čistého kovu, což na l8. století př.o.l. byla přímo astronomická suma. Dodejme, že ani dnes ekvivalent v dolarech není zanedbatelný. Proto, když dnes někdo z „mírotvorců“ hovoří o tom, že bychom měli opustit Hebron, tak neví, co říká, neboť město otců neopuštíme, ať je politická či jiná situace jakákoliv. Pokračovat ve čtení “Paraša CHAJEJ SARA (Gn 23,1 – 25,18)” »

Teroristka z Hebronu eliminována

vojacka pohanicni strazeO Šabatu, 17. října, kolem 11.40 hodin dopoledne měla vojačka M. službu na kontrolním stanovišti u vchodu na základnu Pohraniční stráže „Ašmoret Jicchak“ v Hebronu. Tu se k ní přiblížila šestnáctiletá Bian Asila a požádala ji o pomoc. „Tato dívka přišla ke kontrolnímu stanovišti, kde jsem měla službu a chtěla po mě, abych jí ukázala, jak se dostane v okolí do určité ulice“, uvedla M. „Řekla jsem jí, že jméno té ulice neznám a poradila jsem jí, ať se zeptá místních obyvatel, jak se tam dostane. Naráz tato dívka vytáhla nůž a chtěla mě bodnout do krku. Nůž jí však sjel po neprůstřelné vestě. Uskočila jsem dozadu a bez zaváhání jsem začala na ni střílet.“ Díky duchapřítomnosti a rychlosti M. se teroristce nepodařilo vojačku zabít nebo těžce zranit. Dříve však, než ji vojačka zastřelila, stačila mladá teroristka Bian Asila M. zranit nožem lehce na ruce. Velitel Pohraniční stráže v Judeji a Samaří brigádní generál Uzi Levi pochválil M. za to, jak profesionálně reagovala při tak nečekané a dramatické události. Levi uvedl, že „vojačka reagovala přesně tak, jak se od ní očekávalo. Pokračovat ve čtení “Teroristka z Hebronu eliminována” »

Hebronský Arab zachránil židovské turisty před lynčem + video

Lynch v Hebronu 3.9.15Ve čtvrtek večer (3.9.) omylem pět amerických zbožných židovských turistů zabloudilo svým autem do arabské části Hebronu. To, co se poté stalo, připomínalo scény z hororového filmu. Zachránce pěti židovských mladíků Faíz Abu Hamadíja, obyvatel hebronské čtvrti Džabel Džohar, sdělil listu Israel Hayom: „Viděl jsem pět zbožných chlapců, jak u vjezdu do čtvrti projeli okolo stanoviště palestinské policie. Okamžitě jsem pochopil, že museli zabloudit. Bylo tam také několik demonstrantů, kteří křičeli, že to jsou židovští osadníci (מתנחלים) a členové speciálního komanda (מסתערבים). Pak se situace stala ještě nebezpečnější. Srotilo se tam mnoho lidí a když auto donutili zastavit, tak dav, který tam byl přítomen, vyvlekl z auta oněch pět Židů. Potom začal auto demolovat a zapálil je. S pomocí několika mých sousedů a dvou palestinských policistů se nám tyto židovské turisty podařilo izolovat od rozlíceného davu a já jsem je pustil do svého domu. Nechal jsem je pak u sebe s několika mými sousedy a důrazně jsem všem řekl, že nikomu nesmí otevřít dveře mého domu. Pak jsem vyšel na ulici a zavolal na policejní centrálu a také jsem se telefonicky spojil s armádou. Když jsem oběma  řekl, co se děje, nikdo mi nechtěl věřit. Pokračovat ve čtení “Hebronský Arab zachránil židovské turisty před lynčem + video” »

Odešel rabi Moše Levinger, jeden ze zakladatelů hnutí Guš Emunim

Rabbi Levinger v Hebronu v roce
Rabbi Levinger v roce 1975 při oslavě založení nové osady

Rabi Moše Levinger (משה לוינגר) se narodil roku 1935 v Jeruzalémě dr. Eliezeorovi a Tirce (Paule) Levingerovým. Rodiče byli činní v organizaci Po’alej Agudat Jisra’el a roku 1933, po příchodu Hitlera k moci, emigrovali z Německa do mandátní Palestiny. Moše Levinger studoval na ješívě Horev, na ješívě v Kfar ha-Ro’e a poté na jeruzalémské ješívě Merkaz ha-rav, kde získal rabínský diplom (smicha). Byl žákem rabínů Cvi Jehudy Kooka (1891-1982) a Avrahama Shapiry (1911-2007).

Levinger působil jako rabín v kibucu Ša’alvim, v kibucu Lavi v Dolní Galileji a roku 1967 byl jmenován rabínem mošavu Nechalim. Roku 1968 spolu s dalšími aktivisty stál u vzniku osadnického hnutí Guš emunim a u Rady Ješa‘ (Jehuda, Šomron, Aza). Rabín Levinger působil desítky let ve funkci rabína Kirjat Arby. Hnutí Guš emunim založilo nedaleko Hebronu vesnici Kirjat Arba. Roku 1979 manželka rabína Levingera, Miriam s dalšími asi čtyřiceti ženami obnovila po padesáti letech židovskou komunitu a přítomnost v samotném městě Hebronu, v Bejt Hadassa.

Pokračovat ve čtení “Odešel rabi Moše Levinger, jeden ze zakladatelů hnutí Guš Emunim” »

Izrael: Tři teroristické útoky – dva mrtví teroristé

627289a3-e590-4528-b1a5-14ab5092adfcפניםVčera (v sobotu 25.4.2015) na kontrolním stanovišti Pohraniční policie nedaleko vchodu do památné jeskyně Machpela v Hebronu se pokusil dvacetiletý palestinský terorista Ali Muhammad Abu Ganem zavraždit policistu, který spolu s ostatními vojáky byl na stanovišti. Abu Ganem byl ozbrojen nožem a podařilo se mu zasadit vojákovi bodné rány na krku a na hlavě. Zraněný policista byl odvezen do jeruzalémské nemocnice Šaarej Cedek. Jeho zranění bylo kvalifikováno jako střední až těžké, ale jeho život není v ohrožení. Druhý voják, který byl na stanovišti, teroristu smrtelně zranil a ten za krátko zemřel.
Další pokus o zabití policistů autem se udál včera večer ve východním Jeruzalémě na křžovatce Salman al-Farsi. Při tomto pokusu najela škodovka řízená Arabem na chodník a vjela do skupinky policistů. Dvacetiletá policistka byla zraněna středně a její tři kolegové lehce. Poté přijely na místo policejní posily a začaly incident vyšetřovat. Řidiči škodovky, který do policistů najel s cílem je zavraždit, se podařilo z místa činu ujet. Během noci pokračovalo pátrání po řidiči a autu. Podezřelý byl dnes (26.4.) zatčen a je vyslýchán. Pokračovat ve čtení “Izrael: Tři teroristické útoky – dva mrtví teroristé” »

Latinský patriarchát: Poutí proti globalizaci strachu

William ShomaliJeruzalém. Dnešní vydání vatikánského listu „L´Osservatore Romano“ zveřejnilo výzvu pomocného biskupa latinského patriarchátu v Jeruzalémě, mons. Shomaliho, který naléhá na katolické věřící, aby neustávali v poutích do Svaté země. Krutá obrazová poselství, která se šíří sdělovacími prostředky, dopadají velice emotivně na světové veřejné mínění. Lidé mají pocit, že posvátná místa křesťanství stojí právě vprostřed konfliktu, což není vůbec pravda. Jeruzalém, Betlém a další svatá místa jsou naprosto bezpečná, vysvětluje biskup.

Pokračovat ve čtení “Latinský patriarchát: Poutí proti globalizaci strachu” »

Výjimečná návštěva prezidenta Izraele v Hebronu

Reuven Rivlin v muzeu v Hebronu

Reuven Rivlin navštívil předevčírem město Hebron (Chevron) v Judeji, kde se zúčastnil slavnostního otevření obnoveného Muzea hebronského židovského dědictví (Hebron Jewish Heritage Museum), věnovaného památce 67 židovských obětí masakru spáchaného místními Araby 24. dubna 1929.

Předchozí návštěva prezidenta Izraele v Hebronu proběhla před dlouhými 17 lety.

Pokračovat ve čtení “Výjimečná návštěva prezidenta Izraele v Hebronu” »

Velmi poučný, skutečný příběh z Hebronu

Baruch Marzel Amir Levy/Flash 90
Baruch Marzel
Amir Levy/Flash 90

Aneb o ztraceném telefonu a proč se Arabové bojí Barucha Marzela. Baruch Marzel je kandidát č. 4 nové strany Eliho Jišaje „Ha’am Itanu“. Baruch Marzel je advokát, obyvatel Hebronu, aktivista zvaný ultrapravicový v Izraelském slovníku to znamená, že jeho cílem je Izrael v dnešních hranicích bez ústupků či slevování. Baruch Marzel je člověk věřící a jednající podle ideálů kterým věří, tím si získává respekt nejen u příznivců. Ale pojďme se seznámit s poučnou epizodou jeho rodiny a města.
Marzelova dcera Racheli (16) ztratila mobilní telefon. A jak je zvykem v takové situaci, zatelefonovala na své číslo, aby zjistila, jestli ho někdo našel a chce  vrátit. Na zavolání odpověděl arabský obyvatel Hebronu, který řekl, že jí telefon vrátí, když mu zaplatí 1000 NIS (asi 6000 Kč) . Pokračovat ve čtení “Velmi poučný, skutečný příběh z Hebronu” »

Teroristická skupina v Hebronu napojená na IS, rozprášena

img557183
Vojáci IDF zasahují v Hebronu Foto:Nati Shohat/Flash 90

Teroristé v Hebronu házeli zápalné láhve na izraelské vojáky s cílem je zabít či alespoň zranit a jejich zbraně následně použít k teroristickému útoku. V neděli (4.1.2015) bylo oznámeno, že v Hebronu byli v v listopadu 2014 zatčeni členové teroristické skupiny, kteří se pokusili o teroristický útok na na skupinu vojáků. Vyšetřování dokázalo, že teroristé  byli napojeni na IS (Islámský stát). Všichni členové teroristické skupiny jsou obyvatelé Hebronu. Jakmile mluvčí IDF uvolní k uveřejnění další informace, budeme je publikovat.