Operace Sloup oblakový: Izrael chystá pozemní invazi, současně se jedná o příměří

Operace Sloup oblakovýZatímco se Izrael připravuje na rozšíření protiteroristické Operace Sloup oblakový také o pozemní invazi, probíhají současně intenzivní diplomatická jednání o zmírnění krize.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera zatelefonoval prezidentu USA Baracku Obamovi a diskutovali spolu o „deeskalaci“ situace v Izraeli a Gaze. Obama „potvrdil podporu USA právu Izraele se bránit a vyjádřil lítost nad ztrátami životů izraelských a palestinských civilistů,“ oznámil Bílý dům.

Pokračovat ve čtení “Operace Sloup oblakový: Izrael chystá pozemní invazi, současně se jedná o příměří” »

Izraelské letectvo pokračuje údery na Gazu, srovnalo se zemí sídlo „premiéra“ Hamasu (+ video)

zbořené sídlo Hamasu
zbořené sídlo Hamasu

Izraelské letectvo a námořnictvo během noci a dnes ráno bombardovalo v Gaze cíle spojené s teroristickým Hamasem a jeho spojenci. Kromě čistě vojenských cílů byla se zemí srovnána čtyřpodlažní budova na západě Gazy, sloužící vládě teroristického Hamasu.

Rakety z Gazy na Izrael pršely i nadále celou noc.

Zničení budovy, v níž se nacházela kancelář vůdce Hamasu Ismajla Haníji (Ismail Haniyeh), mělo i symbolický podtext, neboť právě v této budově se včera ráno sešli vůdcové Hamasu s egyptským premiérem Hišámem Kandílem (Hisham Qandil). Jednalo se tedy o vzkaz nejen islámským teroristům, ale i Egyptu, že Izrael si z jejich výhrůžek málo dělá.

Pokračovat ve čtení “Izraelské letectvo pokračuje údery na Gazu, srovnalo se zemí sídlo „premiéra“ Hamasu (+ video)” »

Egyptský předseda vlády Hisham Qandil navštíví Gazu

Předseda vlády Egypta Hišám Kandíl (Hisham Qandil) navštíví dnes (pátek 16/11) Gazu. Tato návštěva je podle mluvčího prezidenta Mursího, Jásira Alího (Yassera Aliho) vyjádřením solidarity s územím pod vládou Hamasu. Podle mluvčího Mursího „předseda vlády vyjádří svou podporu s lidem Palestiny a na místě zjistí, jaké jsou jeho potřeby.“ V doprovodu předsedy vlády bude také ministr zdravotnictví Mohamed Mustafa Hamíd (Mohamed Mustafa Hamed) a několik poradců prezidenta Mursího.

Pokračovat ve čtení “Egyptský předseda vlády Hisham Qandil navštíví Gazu” »

Sloup oblakový: Ehud Barak schválil povolání 30.000 vojáků

Ehud Barak v televizi
Ehud Barak vysvětluje cíl Operace Sloup oblakový v izraelské televizi

Ministr obrany Ehud Barak dnes večer schválil povolání 30.000 záložních vojáků Izraelských obranných sil k nasazení do Operace Sloup oblakový. Oznámil to v rozhovoru pro Kanál 2 izraelské televize armádní mluvčí brigádní generál Jov Mordechaj (Yoav Mordechai) s tím, že „jsme v procesu rozšiřování kampaně“ proti teroristům v Gaze.

Pokračovat ve čtení “Sloup oblakový: Ehud Barak schválil povolání 30.000 vojáků” »