Sergej Lavrov: Irán nikdy nezaútočí na Izrael, ale po úderu by mohl začít usilovat o jaderné zbraně

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov

Rusko kategoricky odsuzuje nepřijatelné hrozby Íránu, týkající se zničení Izraele. Současně je ale přesvědčené, že Írán je nikdy nenaplní – protože nebude chtít zničit „Palestinu“ a protože by to bylo „pod úroveň“ Íránu. Úder na Írán by ho přiměl usilovat o jaderné zbraně. Prohlásil to včera ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (Сергей Лавров).

„To, co svého času znělo z Teheránu z úst prezidenta a dalších oficiálních představitelů byly naprosto nepřijatelné výroky proti Izraeli, které kategoricky odsuzujeme. Je to necivilizované a nedůstojné tak starobylé země a takového starobylého národa s jeho velkou kulturou. Považuji to za projev toho, jak zahraničněpolitická rétorika může být zaměřena na dosažení vnitropolitických cílů, přičemž nejen vnitřních, ale i cílů v islámském světě. Je to touha udržet v protiizraelském směřování ty, na něž Íránci spoléhají ve svém sousedství. Kategoricky to odmítáme,“ uvedl Lavrov v moskevském rádiu Kommersant FM (Коммерсантъ FM).

Pokračovat ve čtení “Sergej Lavrov: Irán nikdy nezaútočí na Izrael, ale po úderu by mohl začít usilovat o jaderné zbraně” »

Kommersant: Rusko předá Íránu „poslední varování“, k útoku dojde ještě letos

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov (Сергей Лавров) má v Teheránu předat poslední varování vlády USA, že rozhovory s šesticí velmocí příští měsíc jsou „poslední šancí“, jak se může Teherán vyhnout úderu USA a Izraele na svá jaderná zařízení. Uvádí to dnešní vydání ruských novin Kommersant (Коммерсантъ).

Noviny s odvoláním na vysoce postaveného ruského diplomata tvrdí, že o předání varování požádala Lavrova předevčírem ministryně zahraničí USA Hillary Clinton při setkání po jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.

Pokračovat ve čtení “Kommersant: Rusko předá Íránu „poslední varování“, k útoku dojde ještě letos” »

Kommersant: Rusko počítá s pádem Bašára Assada v Sýrii

Bašár Assad a Sergej Lavrov v Damašku 7. února 2012
Bašár Assad a Sergej Lavrov v Damašku 7. února 2012

Přestože Rusko nemění svůj postoj k syrské krizi, připravuje se současně na změnu vedení Sýrie. Ruští diplomaté neoficiálně v rozhovorech s novináři připouštějí, že naděje prezidenta Bašára Assada na udržení se u moci jsou „stále menší.“ Uvedl to včera web ruských novin Kommersant (Коммерсантъ).

Web cituje nejmenovaného diplomata „blízkého Kremlu“, který uvedl, že Rusko se nestaví proti syrské opozici, odmítá pouze zahraniční ozbrojenou intervenci v Sýrii. „Syrský prezident promeškal svůj čas. Jeho šance na udržení se u moci je malá, kolem deseti procent.“

Pokračovat ve čtení “Kommersant: Rusko počítá s pádem Bašára Assada v Sýrii” »

Rusko prodává Sýrii 36 letounů Jak-130, vhodných k úderům na opozici

Jakovlev Jak-130
Jakovlev Jak-130

Rusko a Sýrie loni v prosinci podepsaly dohodu o prodeji 36 cvičných letounů Jakovlev Jak-130 (Як-130) za 550 milionů dolarů (v průměru 15,3 milionu dolarů za jeden stroj). Ty by v nadcházejících měsících měl vyrobit podnik Irkut. Oznámil to včera list Kommersant (Коммерсантъ) s odvoláním na zdroj blízký ruskému vývozci zbraní Rosoboronexport.

Pokračovat ve čtení “Rusko prodává Sýrii 36 letounů Jak-130, vhodných k úderům na opozici” »