Jemenská válka a mlčící svět

"Air strike in Sana'a 11-5-2015" by Ibrahem Qasim - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
„Air strike in Sana’a 11-5-2015“ by Ibrahem Qasim – Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Itálie. V Jemenu pokračuje válka a vyhrocuje se humanitární krize. Bomby útočící koalice, vedené Saúdskou Arábií, dopadají zejména na civilní obyvatelstvo, tedy za trvalého porušování mezinárodního humanitárního práva. V zemi chybí potraviny, voda, léky i pohonné hmoty. Podle Světové zdravotnické organizace zahynulo od začátku bombardování v březnu tohoto roku více než 4300 lidí a na území Jemenu žije nejméně půldruhého milionu uprchlíků. Netečnost mezinárodního společenství a nedostatečná humanitární pomoc je zarážející, uvedla pro naše mikrofony Lamia Bézerová. Italská lékařka, specialistka v oboru chirurgie a členka mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, se před několika dny vrátila z mise do této blízkovýchodní země.

Pokračovat ve čtení “Jemenská válka a mlčící svět” »

Syrští teroristé se opevnili ve středověkém hradu Krak des Chevaliers

Sýrie. Ve více než čtyřiceti vesnicích tzv. křesťanského údolí v západní Sýrii žije zhruba sto padesát tisíc převážně řecko-pravoslavných křesťanů, ke kterým v posledních měsících přibyly tisíce uprchlíků z Homsu a dalších provincií. Již řadu dní se tito civilisté stávají “vedlejšími obětmi” konfliktu povstaleckých skupin a regulérní syrské armády.

Islamisté se opevnili ve hradu Krak des Chevaliers, největší pevnosti johanitů ve Svaté zemi, která vévodí celému údolí. Odtud ostřelují stanoviště syrské armády a zasahují také civilní cíle. Křesťané si chtějí v konfliktu zachovat neutralitu, sdělil agentuře Fides jeden z místních kněží, jsme však vtaženi přímo do centra násilí.

Pokračovat ve čtení “Syrští teroristé se opevnili ve středověkém hradu Krak des Chevaliers” »