„Palestina“ se stala členem Stálého rozhodčího soudu v Haagu

Stalý rozhodčí soudStálý rozhodčí soud v Haagu předevčírem oznámil, že se jeho 118. členským státem stal „Stát Palestina.“ Přestože tento rozhodčí soud je méně významný, než Mezinárodní soudní dvůr nebo Mezinárodní trestní soud, které také sídlí v Haagu, přijetí „Palestiny“ oslabuje izraelskou naději, že se podaří zabránit vstupu virtuálního státu i do těchto soudních institucí.

Izraelské ministerstvo zahraničí přijetí „Palestiny“ do Stálého rozhodčího soudu označilo za plýtvání časem, který by Palestinci měli raději investovat na návrat k jednacímu stolu s Izraelci.

Pokračovat ve čtení “„Palestina“ se stala členem Stálého rozhodčího soudu v Haagu” »

Tajná služba stojí za pádem Williama Schabase

imagesPPRZ0Q56Můžeme to nazvat vítězstvím izraelské diplomacie a její neviditelné sestry – tajné služby. Profesor mezinárodního práva a předseda Komise OSN pro vyšetřování činnosti IDF během operace Ochranné ostří v Gaze (v Izr. známá jako operace Pevná skála – צוק איתן) William Schabas byl nucen rezignovat na svou funkci. Profesor Schabas je notoricky známý svými protiizraelskými názory a naopak, svým propalestinským postojem. V oznámení o Schabasově rezignaci izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman uvedl: „Řekl jsem, že jmenovat Schabase předsedou této komise bylo totéž, jako jmenovat Kaina, aby vyšetřil, kdo zabil Ábela.“ Nyní v Izraeli vyvstal požadavek, aby OSN uznalo jako nerelevantní veškerý materiál, který komise pod Schabasovým předsednictvím shromáždila a anulovalo jej. Mezitím totiž vyšlo najevo, že předseda zmíněné komise OSN, profesor William Schabas je autorem sedmistránkového právního posudku, který roku 2012 sepsal na žádost Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Za svůj posudek dostal od OOP 1300 dolarů. Schabas ve svém písemném vyjádření k tomuto problému uvedl, že se ve svém posudku zabýval problematikou budoucího postavení Palestinské samosprávy poté, kdy tato bude přijata jako stát – pozorovatel, který není členem OSN. Izraelský diplomatický pramen upřesnil, že Schabas radil Palestincům, pokud se jim podaří dosáhnout výše uvedeného postavení v OSN, tak mají možnost stát se členy Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Diplomatický pramen dále uvedl, že problémem nejsou peníze, které Schabas za svou práci obdržel, ale jeho silné pouto k Palesticům, které zcela vylučuje nestrannost. Nehledě na Schabasovu rezignaci, komise bude ve své činnosti pokračovat a předpokládá se, že 23. března zveřejní svou vyšetřovací zprávu. Novou předsedkyní Komise OSN pro vyšetřování činnosti IDF během operace Ochranné ostří v Gaze je bývalá soudkyně Nejvyššího soudu státu New Yorku Mary McGowan-Davis.