Rusko stáhlo všechny vojáky ze Sýrie, nahradí ji Kypr

ruská loď Severomorsk
ruská loď Severomorsk

Rusko kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci ve válkou zmítané Sýrii stáhlo všechny příslušníky svých ozbrojených sil ze Sýrie a ponechalo svoji námořní základu Tartus bez posádky. Uvedl to včera ruský deník Vědomosti (Ведомости).

Seriozní obchodní noviny citují nejmenovaný zdroj na ruském ministerstvu obrany, podle nějž se v tuto chvíli nenachází v Sýrii žádný ruský vojenský ani civilní personál. Rozhodnutí bylo přijato ke snížení rizik, které Rusům hrozí v rámci zuřící občanské války, a ke snížení hrozby politické škody, která by vznikla, pokud by se ruští vojáci zapletli do nějakého incidentu.

Pokračovat ve čtení “Rusko stáhlo všechny vojáky ze Sýrie, nahradí ji Kypr” »

Michail Bogdanov: Assadův režim může padnout, Rusko plánuje evakuaci občanů, chemických zbraní v rukou syrské opozice se bojí všichni

Michail Bogdanov
Michail Bogdanov

Možnost, že by v občanské válce probíhající v Sýrii od března 2011 mohla zvítězit opozice, dnes připustil náměstek ministra zahraničí Ruské federace a zvláštní představitel prezidenta Ruské federace pro Blízký východ Michail Bogdanov (Михаил Леонидович Богданов).

Vyjádření citované ruskými médii vzbudilo pozornost, protože Rusko je jedním z mála pevných stoupenců současného syrského režimu.

„Je třeba podívat se skutečnosti do očí, tendence je taková, že režim a vláda v Sýrii nyní stále více a více ztrácejí kontrolu nad stále větším a větším územím. Bohužel nelze vyloučit vítězství syrské opozice,“ řekl dnes Bogdanov na zasedání Rady pro mezinárodní spolupráci Společenské komory Ruské federace (Общественная палата Российской Федерации).

Pokračovat ve čtení “Michail Bogdanov: Assadův režim může padnout, Rusko plánuje evakuaci občanů, chemických zbraní v rukou syrské opozice se bojí všichni” »