Po výbuchu v Bejrútu 18 mrtvých, přes 200 raněných: Libanonci házejí vinu na Izrael (+ fotoesej)

výbuch v Bejrútu 15.8.2013
výbuch v Bejrútu 15.8.2013

Velký výbuch na silnici mezi Rwais a Bir al-Abed na jihu libanonského hlavního města Bejrútu zabil včera večer nejméně 18 lidí a dalších nejméně 200 zranil. Podle libanonského ministra vnitra Marvána Šarbela (Marwan Charbel) výbuch způsobila bomba umístěná v automobilu.

Oblast je baštou šíitského teroristicko-politického hnutí Hizballáh (Alláhova strana).

O explozi informují všechna libanonská média, libanonské televize vysílaly záběry desítek lidí prchajících s křikem z místa exploze a množství hořících automobilů.

Pokračovat ve čtení “Po výbuchu v Bejrútu 18 mrtvých, přes 200 raněných: Libanonci házejí vinu na Izrael (+ fotoesej)” »

Libanonský generál odsouzen za spolupráci s Izraelem

generál Fajíz Karam
generál Fajíz Karam

Libanonský vojenský odvolací soud včera potvrdil trest 2 let vězení s těžkou prací pro brigádního generála ve výslužbě Fajíze Karama (Fayez Karam) za prozrazení informací Izraeli. Generál je ve vazbě od poloviny roku 2010 a odpykat mu tak zbývá ještě půl roku trestu.

Fajíz Karam byl 4. září 2011 soudcem vojenského soudu první instance Nizarem Chálilem (Nizar Khalil) uznán vinným z kontaktování izraelské zpravodajské služby a výměnou za peníze prozrazení informací, zejména o šíitské teroristické Alláhově straně (Hizballah) a jejím spojenci křesťanském Svobodném vlasteneckém hnutí (SVH, Courant patriotique libre – التيار الوطني الحر).

Pokračovat ve čtení “Libanonský generál odsouzen za spolupráci s Izraelem” »

Energetická válka? Libanon varuje Izrael, že si „hraje s ohněm“

izraelská pole zemního plynu
izraelská pole zemního plynu

Libanon varoval Izrael, že si „hraje s ohněm“, když vymezuje územní rozsah svých energetických nároků ve Středozemním moři. Bejrút tvrdí, že izraelské nálezy se nacházejí v jeho části moře.

Izraelská vláda, snažící se vyhnout dalšímu sporu, podobnému územnímu sporu o tzv. Farmy Šebá (Sheba) na severní hranici, schválila v neděli „návrh mořské ekonomické zóny“ (právnicky přesně – „výlučné ekonomické zóny“, pozn. překl.). Stalo se tak poté, kdy Libanon předložil OSN mapy, vyznačující námořní hranice, které by zahrnovaly část obrovských polí Leviathan a Tamar. OSN v minulosti převzetí odpovědnosti za vytyčení mořské hranice odmítla.

Pokračovat ve čtení “Energetická válka? Libanon varuje Izrael, že si „hraje s ohněm“” »