Rumuni v Izrael pracovat nebudou

Izrael - RumunskoPozastavená jednání mezi Jeruzalémem a Bukureští o možnosti práce rumunských stavebních dělníků v Izraeli zkrachovala. Stalo se tak poté, kdy Rumuni vznesli požadavek, aby bylo zaručeno, že jejich občané nebudou pracovat v Judeji a Samaří. Izrael tuto podmínku odmítl. Oznámil to izraelský armádní rozhlas.

Jednání mezi oběma zeměmi se táhla od roku 2012, přičemž nebylo veřejně známo, proč nebylo dosaženo dohody. Následně se ukázalo, že důvodem byl rumunský požadavek, aby dělníci nepracovali za tzv. Zelenou linií, tedy linií, která označovala hranici příměří mezi Izraelem a Jordánskem v letech 1949 až 1967.
Pokračovat ve čtení “Rumuni v Izrael pracovat nebudou” »

Česko podpořilo v OSN některé protiizraelské rezoluce, vyšetřovací misi odmítlo

Stálá mise České republiky při OSN v New YorkuRada OSN pro lidská práva, jejímž členem je až do roku 2014 také Česká republika, včera přijala sérii pěti protiizraelských rezolucí a také rezoluci o stavu lidských práv v Íránu.

V 47členném orgánu se proti jednostrannému odsuzování Izraele postavily pouze USA. Česká republika z pěti protiizraelských rezolucí dvě podpořila a ve třech případech se hlasování zdržela.

Rada, jak vidno níže, sestává z reprezentativního vzorku zemí světa, z nichž většinu bychom těžko zařadili mezi země, které respektují lidská práva. Přesto, anebo snad právě proto, se tyto země nezdráhají nalézt obětního beránka, vůči němuž pravidelně schvalují série rezolucí, zatímco jinde ve světě umírají lidé po tisících.

Pokračovat ve čtení “Česko podpořilo v OSN některé protiizraelské rezoluce, vyšetřovací misi odmítlo” »

Lieberman v Moldavsku

Avigdor Lieberman
Avigdor Lieberman

Ministr zahraničních věcí Avigdor Lieberman ve čtvrtek odletěl na státní návštěvu Moldavska. V hlavním městě Kišiněvě se má sejít se svým moldavským protějškem, vicepremiérem a dalšími vrcholnými politiky.

Lieberman zvýšil izraelskou aktivní pomoc východní Evropě a Balkánu v rámci politiky rozvíjení vztahů s těmi částmi světa, které předchozí ministři zahraničních věcí zanedbávali.

Během svých cest do Evropy vyzývá Lieberman a jeho náměstek Danny Ajalon Evropskou unii, aby pohrozila Palestinské samosprávě finančními důsledky v případě, že nevyhoví požadavkům Blízkovýchodního kvartetu. Ministr zahraničních věcí se též snaží přesvědčit evropské vlády, aby v OSN nepodporovaly zamýšlený jednostranný palestinský návrh na přijetí „Palestinského státu“ do OSN a nárok na vlastnictví sporných území.
Pokračovat ve čtení “Lieberman v Moldavsku” »