Vyjednavači Izraele a Palestinské správy podruhé utajeně jednali v Jeruzalémě

Jicchak Molcho, Cipi Livni, Saíb Irikát
jednání 14. 8. 2013 v Jeruzalémě, zleva: Jicchak Molcho, Cipi Livni, Saíb Irikát

Izraelští a palestinskoarabští vyjednavači se včera potají sešli v Jeruzalémě k druhému kolu jednání. Stalo se tak týden poté, kdy Spojenými státy americkými zprostředkovávaná jednání byla v izraelském hlavním městě zahájena.

„Konalo se setkání mezi palestinskou delegací vedenou Saíbem Irikátem (Saeb Erekat) a Mohamadem Štajem (Mohammad Shtayyeh) a izraelskou delegací vedenou Cipi Livni (Tzipi Livni) a Jicchakem Molchem (Yitzhak Molcho),“ informovala AFP s odkazem na nejmenovaného vysoce postaveného představitele Palestinské správy. Jednání měl být přítomen také vyslanec USA Martin Indyk.

Pokračovat ve čtení “Vyjednavači Izraele a Palestinské správy podruhé utajeně jednali v Jeruzalémě” »

V Jeruzalémě se uskutečnilo první jednání Izraele a Palestinské správy

Jicchak Molcho, Cipi Livni, Saíb Irikát
zleva: Jicchak Molcho, Cipi Livni, Saíb Irikát

Vyjednavači Izraele a Palestinské správy se včera v Jeruzalémě sešli k prvnímu jednání po více než třech letech. Začalo krátce před 19. hodinou a skončilo před půlnocí. Bylo prý „dlouhé a seriozní“ a obě strany souhlasily s dalším setkáním v následujících dnech.

Jednání se konalo za zavřenými dveřmi na neznámém místě v Jeruzalémě, když dopředu se spekulovalo o Hotelu Krále Davida. Nebyl povolen přístup médií, nebyly zveřejněny ani žádné snímky ze samotného jednání, kromě úvodního stisku rukou, ani prohlášení o jeho průběhu.

Pokračovat ve čtení “V Jeruzalémě se uskutečnilo první jednání Izraele a Palestinské správy” »

Palestinská správa chce otevřít bezcelní obchod v Jerichu

Allenbyho hraniční přechod do Jordánska
Allenbyho hraniční přechod do Jordánska

Palestinská správa plánuje otevření bezcelního (duty-free) obchodu v Jerichu. Sdělil to dnes betlémské tiskové agentuře Maan vysoký představitel hnutí Fatáh Muhamad Štaje (Muhammad Shtayeh) s tím, že předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) již projekt schválil. Zisky mají jít na podporu studentů v uprchlických táborech v Libanonu a v zaostalých oblastech.

Štaje dodal, že podrobnosti projektu budou předloženy ke schválení autonomní vládě Palestinské správy.

Pokračovat ve čtení “Palestinská správa chce otevřít bezcelní obchod v Jerichu” »