Jeruzalém schválil dílčí židovskou výstavbu v Har Choma a Ramot

mapa Jeruzaléma

Jeruzalémský městský plánovací výbor dnes schválil výstavbu 50 nových bytových jednotek pro Židy ve čtvrti Har Choma (Har Homa) a 28 ve čtvrti Ramot.

Stalo se tak den poté, kdy dva palestinští Arabové, zavraždili v synagoze čtyři modlící se Židy a drúzského policistu.

Byty mají vyrůst v těch částech izraelského hlavního města, které byly v letech 1948 až 1967 pod jordánskou správou a které Izrael po osvobození v Šestidenní válce v roce 1967 sjednotil se zbytkem města. V roce 1981 pak izraelský základní zákon, označil Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město Izraele.“

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém schválil dílčí židovskou výstavbu v Har Choma a Ramot” »

Setkání u „Mírových jednání“ zrušeno kvůli násilnostem (+foto a video)

Násilnosti v Kalandíi
Násilnosti v Kalandíi

Další kolo „mírových jednání“ mezi izraelskými a palestinskými vyjednavači Palestinské samosprávy, plánované na dnešek, bylo dnes (26.8.) zrušeno poté, co izraelské bezpečnostní síly zastřelily tři Araby, kteří v časných ranních hodinách zaútočili při nepokojích v Kalandíi. Představitel PS řekl, že „…jednání, které mělo probíhat v Jerichu … bylo dnes zrušeno kvůli zločinu, který spáchal Izrael v Kalandíi.“

Pokračovat ve čtení “Setkání u „Mírových jednání“ zrušeno kvůli násilnostem (+foto a video)” »

Abbás obviňuje Izrael a předsedu vlády za smrt teroristy trpícího rakovinou

img409582V prohlášení, které vydal Mahmúd Abbás prostřednictvím svého mluvčího Nabila Abu Rodeiny obvinil Izrael a jmenovitě předsedu vlády ze smrti teroristy Maisary Abu Hamdiyeho, který ve věku 64 let zemřel  v izraelské nemocnici Soroka v Beer Ševě v důsledku rakoviny hrtanu.

Označil jej jako mučedníka, který padl v důsleku izraelské okupace. Qadura Fares přeseda Klubu vězňů v Ramalláhu také označil Izrael a izraelskou vězeňskou správu jako  odpovědné za smrt teroristy. Stejně se vyjádřil i mluvčí OOP když označil smrt teroristy jako zločin proti humanitě.

Pokračovat ve čtení “Abbás obviňuje Izrael a předsedu vlády za smrt teroristy trpícího rakovinou” »

Mírný pokrok v plánu výstavby bytů v Ramat Šlomo Jeruzalémě, Arabové jsou ale hysteričtí

Jeruzalém

Developeři se tento týden dozvěděli, že musí zmenšit dlouho plánovaný bytový projekt v jeruzalémské čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo) o 100 bytových jednotek – a poté přepracovaný plán znovu předložit ke „konečnému schválení.“

Mluvčí izraelského ministerstva vnitra Efrat Orbach včera agentuře AFP sdělila, že plánovací výbor ministerstva rozhodl, že žádost o povolení výstavby 1.600 nových bytů musí být redukována na 1.500.

Rozhodnutí o změně projektu je reakcí na veřejné slyšení, při němž výbor vyslechl výhrady veřejnosti. Než se skutečně začne stavět, musí plán projít ještě řadou dalších schvalovacích fází.

Pokračovat ve čtení “Mírný pokrok v plánu výstavby bytů v Ramat Šlomo Jeruzalémě, Arabové jsou ale hysteričtí” »

Rychlá reakce na palestinskou provokaci v OSN: 3.000 nových bytů v Jeruzalémě a okolí

Jeruzalém
Jeruzalém
Maale Adumim
Maale Adumim (červený bod) a Jeruzalém

Méně než 24 hodin poté, kdy Valné shromáždění OSN uznalo „Palestinu“ jako nečlenský stát, schválila izraelský užší kabinet (sestávající z premiéra a osmi klíčových ministrů) výstavbu 3.000 nových bytových jednotek v hlavním městě Jeruzalémě a přilehlé oblasti Judeje a Samaří.

Izrael navíc bude pokračovat v plánování výstavby dalších bytových jednotek, jejichž výstavba už byla schválena v oblasti E1 spojující Jeruzalém a město Maale Adumim (Maaleh Adumim). Výstavba vytvoří spojnici mezi hlavním městem a jeho východním předměstím.

Pokračovat ve čtení “Rychlá reakce na palestinskou provokaci v OSN: 3.000 nových bytů v Jeruzalémě a okolí” »

Mahmúd Abbás odmítl Obamovu žádost

Barack Obama a Mahmúd Abbás
Barack Obama a Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás zchladil čerstvě znovuzvoleného prezidenta USA Baracka Obamu, když odpověděl přímým „ne“ na Obamovu žádost, aby Palestinská správa couvla od svého jednostranného kroku ve Valném shromáždění OSN, kde chce požádat o status „nečlenského státu.“

„Prezidenti Mahmúd Abbás a Barack Obama měli dlouhý telefonický hovor. Obama dal najevo nesouhlas Spojených států s rozhodnutím jít do Valného shromáždění OSN,“ sdělil Abbásův mluvčí Nábil Abú Rudejna (Nabil Abu Rudeina).

Pokračovat ve čtení “Mahmúd Abbás odmítl Obamovu žádost” »

Mahmúd Abbás: III. intifáda nebude, ale chceme hranice z roku 1967 a návrat „uprchlíků“

Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy a vůdce Fatáhu Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) v pátek v rozhovoru pro Kanál 2 izraelské televize prohlásil, že za žádných okolností nedovolí propuknutí III. intifády (tj. třetí arabské teroristické kampaně) ani návrat k použití zbraní nebo násilí.

„Dokud sedím v této funkci, nedovolím intifádu. Budeme jednat jen diplomaticky a mírumilovně,“ uvedl Abbás v rozhovoru, který byl natočen den předtím v jeho sídle v Ramalláhu.

Pokračovat ve čtení “Mahmúd Abbás: III. intifáda nebude, ale chceme hranice z roku 1967 a návrat „uprchlíků“” »