Národní jednota: Likud se možná právě „rozvedl“ s náboženskými voliči

Jákov Kac, předseda Národní jednoty
Jákov Kac, předseda Národní jednoty

Izraelská pravicová strana Národní jednota (Ichud Leumi) včera uvedla, že sjednocení stran Likud a Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) by mohlo sjednocenou stranu připravit o podporu tradičních a náboženských Židů, kteří nesouhlasí s Liebermanovou „extrémně sekulární“ politikou. Jisrael Bejtejnu je národně zaměřená, ale některé části jejího politického programu, jako například civilní svatby, by nemusely být přijatelné pro většinu náboženských Židů.

Pokračovat ve čtení “Národní jednota: Likud se možná právě „rozvedl“ s náboženskými voliči” »

Vůdkyně izraelské krajní levice: „Bibermanova“ strana posiluje fašismus

Zehava Galon
Zehava Galon

Předsedkyně krajně levicové strany Merec (Meretz), poslankyně Zehana Galon, včera prohlásila, že sjednocení Likudu a Jisrael Bejtejnu posílí nacionalistické křídlo – které označila za „fašismus.“

„Když každý element je samostatnou stranou, pak mezi nimi existuje ‘rovnováha strachu’,” dodala. Pokud jsou společně, “vysílá to poselství, že existuje blok, který bude pokračovat v podněcování proti levici a Arabům,” uvedla.

“Fašismus zadních (parlamentních) lavic Likudu se nyní dostává do popředí,” varovala v rozhlasových rozhovorech, v nichž také pro označení spojenectví Binjamina „Bibiho” Netanjahua a Liebermana používala označení „Bibermanova vláda.”

Pokračovat ve čtení “Vůdkyně izraelské krajní levice: „Bibermanova“ strana posiluje fašismus” »

Izraelská Strana práce zděšena sjednocenou „extrémně pravicovou, rasistickou“ stranou

Šely Jachimovič
Šely Jachimovič

Předsedkyně izraelské Strany práce, poslankyně Šely Jachimovič (Shelly Yechimovich), dala včera večer najevo své zděšení nad sjednocováním stran Likud a Jisrael Bejtejnu a takřka vyloučila možnost, že by po volbách vstoupila do koalice vedené takovou stranou.

„Vyzývám všechny centristické síly na izraelské politické scéně, aby se přidali ke Straně práce pod mám vedením, která je dnes jedinou středovou stranou, abychom zabránili Liebermaně-Netanjahuově straně vládnout,“ prohlásila ve zprávách Kanálu 2 izraelské televize.

Pokračovat ve čtení “Izraelská Strana práce zděšena sjednocenou „extrémně pravicovou, rasistickou“ stranou” »

Eli Jišaj: Sjednocení může pomoci Šas

Eli Jišaj
Eli Jišaj

Sefardská strana Šas má za to, že by mohla těžit ze sjednocení stran Likud a Jisrael Bejtejnu, protože náboženští voliči opustí Likud kvůli protináboženskému postoji Jisrael Bejtejnu. Uvedl to v rozhovoru pro izraelský Armádní rozhlas vysoký představitel Šasu Eli Jišaj (Eli Yishai).

Jišaj uvedl, že sjednocení stran pro něj bylo naprostým překvapením. Podle jeho názoru sjednocení Likudu a Jisrael Bejtejnu může o něco posílit jejich společnou velikost, ale také ji může ponechat stejnou nebo dokonce snížit. Obě strany mají nyní dohromady ve 120 členném Knesetu 42 křesel.

Pokračovat ve čtení “Eli Jišaj: Sjednocení může pomoci Šas” »

Předvolební překvapení: Netanjahu a Lieberman oznámili sjednocení svých stran

Avigdor Lieberman a Binjamin Netanjahu
Avigdor Lieberman a Binjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády a strany Likud Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr zahraničí a předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdor Lieberman dnes večer na společné tiskové konferenci oznámili, že spojí své síly ve společné kandidátce svých politických stran.

Netanjahu vysvětlil, že pro Izrael bude lepší mít silnou koalici, opírající se o silnou stranu. „Žádáme veřejnost o jasný mandát k provádění sociálních a ekonomických změn, které izraelský národ oprávněně očekává,“ řekl.

Pokračovat ve čtení “Předvolební překvapení: Netanjahu a Lieberman oznámili sjednocení svých stran” »