Saúdská Arábie a její spojenci označili libanonský Hizballáh za teroristy

Hizballáh
Hizballáh

Rada pro spolupráci arabských států Zálivu včera oficiálně označila Hizballáh (Alláhovu stranu) za teroristickou organizaci. Zintenzivnila tak tlak na klíčového spojence Íránu v libanonské politice a syrské občanské válce, v nichž šíitská politicko-teroristická organizace hraje klíčovou roli.

Státy Rady uvalily již v roce 2013 sankce na představitele Hizballáhu kvůli podpoře, kterou teroristická organizace v syrské občanské válce poskytuje režimu prezidenta Bašára Assada, který dlouhodobě podporuje šíitský Írán a posledních pár měsíců také Rusko.

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie a její spojenci označili libanonský Hizballáh za teroristy” »

Roztržka! Saúdská Arábie, Bahrajn, Emiráty a Egypt odvolaly velvyslance z Kataru

Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu
Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu
vlajka Rady pro spolupráci arabských států Zálivu
vlajka Rady pro spolupráci arabských států Zálivu

Saúdská Arábie, Bahrajn a Spojené arabské emiráty ve středu 5. března oznámily, že odvolaly své velvyslance z Kataru, jehož vládu obvinily z „neschopnosti implementovat zásady Rady pro spolupráci v Zálivu.“ V nediplomatickém řeči je důvodem je katarská podpora islamistů, zejména v Egyptě, Sýrii a Iráku. Ve čtvrtek 6. března se ke zmíněným třem zemím Zálivu připojil také Egypt.

Pokračovat ve čtení “Roztržka! Saúdská Arábie, Bahrajn, Emiráty a Egypt odvolaly velvyslance z Kataru” »

Saúdská Arábie posunuje začátek víkendu ze čtvrtka na pátek

Saúdská tisková agentura (SPA)V Saúdské Arábii nově trvá pracovní týden od neděle do čtvrtka a víkendové volno je v pátek a sobotu. Nařízení, které král Abdulláh bin Abdullazíz al-Saúd vydal v neděli 23. června, posunulo víkendové volno o jeden den z dosavadního čtvrtka a pátku.

Změna byla odůvodněna potřebami veřejnosti a ekonomickými zájmy království, mezinárodními a místními závazky a orientací země na optimalizaci svého investičního postavení „pro blaho a prosperitu jejích občanů.“

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie posunuje začátek víkendu ze čtvrtka na pátek” »

Bahrajn oznámil zatčení teroristů napojených na Írán

Bahrajn-mapaBahrajn rozbil osmičlennou teroristickou skupinu, napojenou na Írán. Oznámil to včera bahrajnský ministr vnitra Rašíd bin Abdalláh al-Chalífa (Rashid bin Abdullah al-Khalifa), který potvrdil jako pravdivé dřívější zprávy médií o zatčení bahrajnských teroristů, napojených na Írán, Irák a Libanon.

„Zatčení byla provedena ve spolupráci s blízkou bratrskou zemí. Osmička byla vycvičena v používání zbraní a výbušnin a také dostala peníze zvnějšku. Další podrobnosti budou zveřejněny po dokončení vyšetřování,“ uvádí se v prohlášení bahrajnského ministerstva vnitra.

Pokračovat ve čtení “Bahrajn oznámil zatčení teroristů napojených na Írán” »

Státy Perského zálivu uznaly povstalce za jediné legitimní představitele Sýrie, Arabská liga zatím ne

syrská Národni koalice
Národní koalice syrských opozičních a revolučních sil

Rada pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية) včera uznala nově vytvořený opoziční blok sil, bojujících proti režimu prezidenta Bašára Assada, za jediného legitimního zástupce Sýrie.

Tzv. Národní koalice syrských opozičních a revolučních sil (الائتلاف الوطني لقوى الثورة والمعارضة السورية) vznikla na jednání syrské opozice v Kataru a sdružuje velké množství nejrůznějších skupin, které spojuje odpor vůči vládě prezidenta Assada.

Pokračovat ve čtení “Státy Perského zálivu uznaly povstalce za jediné legitimní představitele Sýrie, Arabská liga zatím ne” »

Státy Rady Zálivu plánují vznik arabského superstátu, unie po vzoru EU

konference Rady Zálivu 4. března 2011
konference Rady Zálivu 4. března 2011

Nejméně tři členové šestičlenné Rady pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية) uvedli, že pravděpodobně podpoří plán Saúdské Arábie na přeměnu rady na diplomatickou a vojenskou unii.

V Londýně vycházející panarabské noviny Al-Haját (Al-Hayat) citovaly vysoce postavený zdroj Rady, podle nějž se Katar a možná i Kuvajt přidají k Bahrajnu a Saúdské Arábii při oznámení jejich záměru stát se součástí jádra unie.

Pokračovat ve čtení “Státy Rady Zálivu plánují vznik arabského superstátu, unie po vzoru EU” »

Liga arabských států přerušuje vztahy se Sýrií a žádá zásah OSN

Liga arabských státůCo by ještě před několika měsíci bylo nemyslitelné, stalo se skutečností. Liga arabských států (LAS, جامعة الدول العربية, též Arabská liga, الجامعة العربية) v neděli večer vyzvala k poskytnutí veškeré možné pomoci skupinám, které usilují o svržení syrského prezidenta Bašára al-Assada (Bashar al- Assad) – a dokonce vyzvala Radu bezpečnosti OSN k vyslání mírových jednotek, která by spolu se zástupci Ligy bránily dalším útokům syrských jednotek na rebely.

Pokračovat ve čtení “Liga arabských států přerušuje vztahy se Sýrií a žádá zásah OSN” »

Účetní bilance arabského jara

KÁHIRA – Loňské události v Egyptě a Tunisku zatáhly oponu za potácejícím se starým pořádkem a uvedly velkou část arabského světa do dlouho očekávané nové éry. Jak ovšem bude tato nová éra vypadat, to je vzhledem k mnoha výzvám, jimž země v regionu dosud čelí, i nadále velmi otevřená otázka.

Starý pořádek, který začal mizet, nezahrnuje pouze bývalé režimy. Transformací prochází celý hodnotový systém regionu – politická kultura utvářená autokracií. Arabští muži a ženy se zbavili pocitu ponížení a méněcennosti, který jim despotismus vnucoval – a který přiživoval zoufalství, vztek, násilí a úzkoprsost.

Pokračovat ve čtení “Účetní bilance arabského jara” »

Saúdská Arábie: Vůči Íránu jsou ve hře „všechny možnosti“

Turki al-Fajsal

Zatímco se představitelé západních zemí snaží při rostoucích cenách ropy utišit válečné bubny hrozící války s Íránem, Saúdská Arábie říká, že je připravena bránit své zájmy válkou.

Bývalý šéf saúdské zpravodajské služby princ Turki al-Fajsal (Turki al-Faisal) delegátům konference Rady pro spolupráci arabských států Zálivu sdělil, že Rijád využije „všechny dostupné možnosti“, aby bránil své zájmy proti íránským „hrozbám“, které by vyvolat „nežádoucí vojenskou konfrontaci.“

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie: Vůči Íránu jsou ve hře „všechny možnosti“” »

Rada Zálivu uvažuje o přijetí Egypta a posílení integrace

Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu
Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu

Egypt je na seznamu zemí, které by se mohly stát členy Rady pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية).

Uvedl to předevčírem ředitel odboru Arabské rady kuvajtského ministerstva zahraničí Humúd Al Radván (Humood Al Radhwan) v rámci vyjádření o pokroku jednání o vstupu Maroka a Jordánska do aliance.

Pokračovat ve čtení “Rada Zálivu uvažuje o přijetí Egypta a posílení integrace” »

NATO chce otevřít centrum v Kuvajtu

město Kuvajt
město Kuvajt

Kuvajt a Severoatlantická aliance diskutují o plánech na otevření společného centra v kuvajtském hlavním městě. Uvedla to v pondělí agentura AFP s odkazem na představitele NATO.

Centrum – které by bylo první svého druhu v oblasti Perského zálivu – by pomohlo posílit vztahy a spolupráci mezi Kuvajtem a NATO v rámci Instanbulské inciativy spolupráce (Istanbul Cooperation Initiative, ICI).

Pokračovat ve čtení “NATO chce otevřít centrum v Kuvajtu” »

Zpráva: Arabské země tlačí USA k úderu na Írán

americký letoun F-16

Několik blízkovýchodních arabských zemí se snaží přesvědčit USA, aby ještě letos udeřily na Írán. Oznámil to Kanál 10 izraelské televize s odvoláním na nově získané zpravodajských informace.

Podle zprávy, která by měla kolovat v britských politických kruzích, žádá Saúdská Arábie Obamovu vládu o útok na Írán před konečným stažením amerických sil z Iráku.

Prezident USA slíbil ukončit přítomnost armády USA v Iráku do konce roku a Rijád se údajně obává, že Írán využije americký odchod k převzetí vlivu nad zemí.

Pokračovat ve čtení “Zpráva: Arabské země tlačí USA k úderu na Írán” »