Trumpův velvyslanec předzvěstí nové éry ve vztahu USA k Izraeli

David Friedman a Donald Trump
David Friedman a Donald Trump

Přestože se Donald Trump ujme funkce prezidenta USA až v lednu, oznámil již řadu nominací do významných vládních úřadů. Novým velvyslancem USA v Izraeli se má stát 57letý hebrejsky hovořící ortodoxní žid David Melech Friedman. Ten byl nejen Trumpův dlouholetý bankrotový právník a v kampani poradce v židovských otázkách, ale je také zásadový zastánce židovské přítomnosti v Judeji a Samaří a izraelského nároku na celý Jeruzalém.

Pokračovat ve čtení “Trumpův velvyslanec předzvěstí nové éry ve vztahu USA k Izraeli” »

Hlavní město Praha chce zpět dům, který vrátilo židovské rodině

hlavní město Praha (logo)Hlavní město Praha se žalobou u soudu domáhá určení, že je neplatná smlouva, kterou v roce 1998 darovalo synovi zesnulé majitelky dům. Nemovitost byla původně nacisty „arizována“, avšak po II. světové válce byla židovské rodině vrácena a na město přešla až na základě krajně nevýhodného a okolnostmi vynuceného převodu.

Dům nemohl být kvůli nesplnění podmínky občanství žadatele předmětem restitucí, ale město před 16 let uznalo, že okolnosti případu jsou mimořádné a s ohledem na morální rozměr věci synovi původní majitelky po řádném schválení zastupitelstvem nemovitost darovalo. Nedávno si však darování rozmyslelo a žádá vrácení daru.

Pokračovat ve čtení “Hlavní město Praha chce zpět dům, který vrátilo židovské rodině” »