Společné prohlášení Česko-izraelské mezivládní konzultace

český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 22. 5. 2016
český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 22. 5. 2016

4. mezivládní konzultace jsou odrazem silné základny dlouhodobé spolupráce a oboustranného zájmu o prohlubování strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Obě vlády potvrzují svůj důraz na posílení klíčových oblastí spolupráce a oceňují mimořádnou úroveň vzájemných vazeb vycházejících z přátelství a důvěry. Obě strany vysoce hodnotí úroveň a intenzitu dvoustranného dialogu probíhajícího pravidelně a na nejvyšší možné úrovni.

Pokračovat ve čtení “Společné prohlášení Česko-izraelské mezivládní konzultace” »

Skončila stávka palestinských učitelů

stávka učitelů arabské autonomie v Judeji a Samaří; foto: Maan
stávka učitelů arabské autonomie v Judeji a Samaří; foto: Maan

Na autonomních arabských územích v Judeji a Samaří včera ráno skončila skoro měsíc trvající stávka učitelů řady veřejných škol. Stávky se zúčastnilo nejméně 35 tisíc učitelů, takže bez výuky zůstalo více než milion žáků.

K ukončení prostestu přispěl apel předsedy „Státu Palestina“, jak si autonomie říká, Mahmúda Abbáse. Ten v televizi slíbil, že se zasadí o zlepšení podmínek učitelů a ti souhlasili s obnovením výuky přesto, že jejich požadavkům zatím nebylo vyhověno.

Pokračovat ve čtení “Skončila stávka palestinských učitelů” »

Izraelské arabské děti se budou učit hebrejsky od školky

hebrejsko-arabsko-anglická směrovkaArabské izraelské děti potřebují lepší znalost hebrejštiny, aby se lépe integrovaly do izraelské společnosti, hospodářství a získaly lepší práci. Myslí si to ministr školství Naftali Benet, který oznámil, že v příštím roce ministerstvo zavede program „Kontinuální hebrejština“, v jehož rámci se arabské děti začnou hebrejsky povinně učit už v mateřských školkách. Informaci přinesl The Jerusalem Post.

Program, jehož cílem je zlepšit mluvenou hebrejštinu arabských dětí, bude následně pokračovat po celou povinnou 12letou školní docházku. Náklady mají činit okolo 30 milionů šekelů (necelých 200 milionů českých korun) ročně a ministr je přesvědčen, že program pomůže zmenšit sociální rozdělení v izraelské společnosti.

Pokračovat ve čtení “Izraelské arabské děti se budou učit hebrejsky od školky” »

Dnešek je v Izraeli třetím termínem maturit z matematiky

maturita-stromNení lepší zprávy než, že se v Izraeli dějí všední věci jako například náhradní termín pro maturity z matematiky. Termín nebyl posunut proto, aby dostali šanci nepříliš chápaví anebo líní studenti, termín byl posunut protože byla válka, která se sice válka nejmenovala, ale o tom jindy. Důležité je, že studenti středních škol, mohou složit maturitní zkoušky z matematiky. Mohou se bát příkladů, výsledků, svého lajdačení během roku. Nemusí se ale pro dobu maturitní zkoušky bát raket, teroristů, kteří se mohou vynořit z nějakého tunelu s touhou je zabít.  Tyto zkoušky pravděpodobně  poslouží také psychologům jako materiál pro zkoumání intelektuálních schopností po prožitém traumatu. Izraelská realita. Držme maturantům palce.

Pokračovat ve čtení “Dnešek je v Izraeli třetím termínem maturit z matematiky” »

Sekulární školství versus ortodoxní

file_0_bJako součást tažení proti ortodoxním spoluobčanům se ve sdělovacích prostředcích široce diskutovalo o povinném zavedení základního balíčku vyučovacích předmětů s tím, že škola, která tyto předměty učit nebude, nedostane státní dotaci.

Jednalo se, jak jinak, o ortodoxní chlapecké školy, které učí podle starých systemů vzdělávání v Talmudu. Žáci těchto škol dostávají ovšem také komplexní vzdělávání, protože studium Talmudu, je-li vedeno dobrými učiteli dává velkou šíři vzdělání z různých oborů, pěstuje u žáků schopnost se učit a schopnost se soustředit. Pracuje s jazykem a tím přispívá ke schopnosti žáků porozumnět psanému textu i na vysoké úrovni. Podle výzkumu, který provedli američtí vědci se absolventi ješiv mohou bez problémů hlásit na všechny obory na univerzitách, protože jsou schopni analytického myšlení a mají rozvinuté paměťové schopnosti. Samozřejmě, že ne každý žák, který absolvuje ortodoxní školu je génius a může rovnou přejít na univerzitu, ale tak tomu není ani u absolventů sekulárních škol. __1_~1

Pokračovat ve čtení “Sekulární školství versus ortodoxní” »