Rabi Šlomo Aviner: Je nutné zavést trest smrti pro teroristy

rabi Šlomo Aviner
rabi Šlomo Aviner

Rabi Šlomo Aviner (Shlomo Aviner, שלמה אבינר), přední osobnost izraelské národně-náboženské komunity, předevčírem vyzval k zavedení trestu smrti pro palestinské Araby zapojené do terorismu. Trest smrti má zabránit dalším únosům a teroristickým útokům na izraelské občany.

Rabi Aviner, který je hlavou ješivy Ateret Jerušalajim (Ateret Yerushalayim) v jeruzalémském Starém městě a rabínem obce Bejt El (Beit El), v rozhovoru pro Jerusalem Post reagoval na únos tří studentů náboženství, který ve čtvrtek 12. června spáchali s největší pravděpodobností arabští teroristé.

Pokračovat ve čtení “Rabi Šlomo Aviner: Je nutné zavést trest smrti pro teroristy” »

Náboženští sionisté proti demonstraci charedim

protest charedimPřední představitel náboženského sionismu rabi Chajm Drukman (Haim Druckman) vyzval dnes večer izraelskou náboženskou sionistickou komunitu, aby se neúčastnila zítřejšího „pochodu milionu mužů“ proti odvodní povinnosti pro charedim-zbožné muže.

„Zcela to odmítám. Pokud se tato demonstrace má konat, aby řekla, že Izrael bojuje proti vládě Nebeského království, pak jsem tím velmi šokován a pobouřen,“ prohlásil Drukman.

„Není prostor říci, že je povoleno se něčeho takového účastnit,“ pokračoval rabín. „Ti, kdo vyzývají k demonstraci, užívají šokující jazyk: kde to žijeme? Žijeme v nějakém temném režimu, který proti nám vede náboženskou válku? Díky B*hu žijeme v Izraeli – a to i když i já jsem stát (v minulosti) kritizoval.“

Pokračovat ve čtení “Náboženští sionisté proti demonstraci charedim” »

Vrchními rabíny Izraele zvoleni David Lau a Jicchak Josef (+ fotoesej)

rabi David Lau
rabi David Lau
rabi Jicchak Josef
rabi Jicchak Josef

Volební shromáždění dnes odpoledne zvolilo vrchní rabíny Izraele – aškenázským byl zvolen rabi David Baruch Lau (דוד ברוך לאו) a sefardským rabi Jicchak Josef (יצחק יוסף).

Odevzdáno bylo 147 ze 150 možných volebních lístků, přičemž každý volitel odevzdal jeden hlas pro aškenázského a jeden hlas pro sefardského kandidáta.

Rabi Lau získal 68 hlasů, rabi David Stav 54 hlasů a rabi Jaakov Šapira (Ya’acov Shapira) 25 hlasů.

Pokračovat ve čtení “Vrchními rabíny Izraele zvoleni David Lau a Jicchak Josef (+ fotoesej)” »

Izrael volí Vrchní rabíny

volba vrchních rabinů Izraele
volba vrchních rabinů Izraele

Aktualizováno v 16:15 hodin o informaci o odstoupení jednoho ze sefardských kandidátů.

Dnes odpoledne by mělo volební shromáždění 150 místních rabínů, soudců náboženských soudů a veřejných osobností zvolit dva nové Vrchní rabíny Izraele.

Původně kandidaturu předložilo deset rabínů, čtyři ji však následně stáhli – z toho rabi Racon Arusi (Ratzon Arusi) těsně před začátkem voleb.

Na post aškenázským vrchním rabína tak kandidují rabíni David Stav, David Lau a Jaakov Šapira (Yaakov Shapira) a na post sefardského vrchního rabína rabíni Šmuel Elijahu (Shmuel Eliyahu), Jicchak Josef (Yitzhak Yosef)  a Cion Boaron (Tzion Boaron).

Pokračovat ve čtení “Izrael volí Vrchní rabíny” »

Je přípustné „donášet“ finančnímu úřadu?

penízeJe přípustné „donášet“ berním úřadům, sdělit jména osob podezíraných z daňových podvodů? To je téma, ohledně nějž se rozpoutává velká židovská právní debata, která je reakcí mimo jiného na nedávnou kampaň, vyzývající Izraelce, aby hlásili podvodníky, a to i anonymně na speciálním telefonním čísle a internetové stránce.

Izraelská vláda program spustila před několika týdny v takřka zoufalé snaze vybrat část z miliard šekelů, které státu neodvedli občané ze všech částí společnosti. K dosažení vyrovnaného příštího státního rozpočtu potřebuje vláda najít okolo 10 miliard šekelů (přibližně 50 miliard korun) a výběr dlužených daní je jednou z nejdůležitějších strategií.

Pokračovat ve čtení “Je přípustné „donášet“ finančnímu úřadu?” »

Trestní vyšetřování rabiho Elijaha kvůli „rasismu“

rabi Šmuel Elijahu

Izrael zahájil trestní vyšetřování vrchního rabína Safedu (Cfat) rabiho Šmuela Elijaha (Shmuel Eliyahu) kvůli podezření z rasismu proti Arabům.

Nejvyšší státní zástupce Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein) uvedl, že vyšetřování se nebude týkat prohlášení, která rabín učinil v rámci rozhodnutí, založených na židovském právu, jako bylo například rozhodnutí rabiho Elijaha a dalších 50 rabínů, že Žid nemá prodávat nebo pronajímat domy Nežidům.

Pokračovat ve čtení “Trestní vyšetřování rabiho Elijaha kvůli „rasismu“” »