Společné prohlášení Česko-izraelské mezivládní konzultace

český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 22. 5. 2016
český premiér Bohuslav Sobotka a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 22. 5. 2016

4. mezivládní konzultace jsou odrazem silné základny dlouhodobé spolupráce a oboustranného zájmu o prohlubování strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Obě vlády potvrzují svůj důraz na posílení klíčových oblastí spolupráce a oceňují mimořádnou úroveň vzájemných vazeb vycházejících z přátelství a důvěry. Obě strany vysoce hodnotí úroveň a intenzitu dvoustranného dialogu probíhajícího pravidelně a na nejvyšší možné úrovni.

Pokračovat ve čtení “Společné prohlášení Česko-izraelské mezivládní konzultace” »

Prof. Chaik na listine „Nominent Trust 100“ 2015

chaikProf. Chosam Chaik (Hossam Haick, חוסאם חאיק) z Technion (Izraelský inštitút technológie) a jeho projekt SniffPhoner – inovatívna technológia pre rýchle a neinvazívne lekárske vyšetrenie – bol vybraný pre ocenenie „Nominent Trust 100“ 2015, zoznam, ktorý obsahuje 100 digitálnych inovácií, ktoré mali najväčší efekt na spoločnosť v roku 2015. Tento je zoznam ocenení pre jednotlivcov a spoločnosti zaoberajúce sa digitálnymi technológiami, ktoré prispievaju spoločnosti. V predošlých rokoch tento zoznam, ktorý zastrešuje najdôležitejšie digitálne vývoje zo sociálneho hľadiska, obsahoval Google, Bitcoin, Addex a Coursera.

Pokračovat ve čtení “Prof. Chaik na listine „Nominent Trust 100“ 2015” »

Izraelští vojáci dostanou „chytré“ identifikační průkazy, aby armáda ušetřila

Izraelské obranné sílyNováčci, povoláváni k základní vojenské službě v Izraelských obranných silách, dostanou nové „chytré“ identifikační doklady, jimiž bude možné platit jízdné v autobusech a ve vlacích. Informaci přineslo páteční vydání webu Jisrael HaJom (Yisrael Hayom, Izrael dnes).

Vojáci v současnosti jezdí autobusy a vlaky zdarma, pokud nastupují v uniformě s vojenskou identifikací. Armáda doufá, že změnou, kdy bude platit za uskutečněné jízdy namísto paušální platby za dopravu, ušetří významnou sumu peněz.

Pokračovat ve čtení “Izraelští vojáci dostanou „chytré“ identifikační průkazy, aby armáda ušetřila” »

Izrael má pro Obamu unikátní dárek

Obama v Izraeli 2013 (logo)Prezident USA Barack Obama dostává při příležitosti státní návštěvy Izraele od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua originální dárek – speciální zlatem potažený nanočip, obsahují zápis Deklaraci nezávislosti USA a Deklaraci nezávislosti Státu Izrael.

Čip vyrobili vědci z Institutu nanotechnologie Russela Berrieho Technionu. Zápis je proveden na ploše pouhých 0,04 milimetru čtverečního a do hloubky 0,00002 milimetru, tj. 20 nanometrů. Čip je upevněn na kusu starověkého kamene z Jeruzaléma, který byl v době Druhého Chrámu používán jako pečeť.

Pokračovat ve čtení “Izrael má pro Obamu unikátní dárek” »

Apple otevře své třetí vývojové centrum v Izraeli

Apple IsraelSvětový technologický gigant Apple Inc. se chystá v průmyslové zóně v Raanana otevřít své třetí vývojové a výzkumné centrum v Izraeli, informuje izraelský ekonomický portál Globes.

Společnost přijme 100 až 150 bývalých zaměstnanců izraelské pobočky Texas Instruments, která loni propustila 250 zaměstanců, převážně ze svého vývojového centra.

Loni Apple otevřel vývojové centrum v Haifě a koupil vývojáře flash pamětí Anobit v Herzliji.

Podle TheNextWeb se izraelská pobočka Intelu snažila přilákat vývojáře na nabídku benefitů, což ohrožovalo plány Applu na zajištění dostatku zaměstnanců pro jeho pobočku. Týž web odhaduje termín zahájení třetího centra Applu v Izraeli na druhé pololetí letošného roku.

Chrápete? Aplikace pro chytrý mobil pomůže

SnoringUObtěžuje v noci Vaše chrápání partnerku či partnera? Hrozí Vám dokonce odstěhováním ze společné ložnice? Pořiďte si izraelskou aplikaci pro iPhone či jiný tablet nebo zařízení s Androidem, která chrápání zaznamená pro léčebné využití.

Aplikaci Quit Snoring (dříve Snoring U) můžete získat za 2 dolary, tedy přibližně 40 českých korun. Před usnutím je pak třeba nechat mobil nebo tablet u postele a ten během noci zaznamenává všechny zvuky a funguje jako domácí spánková laboratoř. Dokáže rozlišit chrápání, sípání a kašlání a skutečně zaznamenat zvuky chrápání během celé noci. Program lze nastavit tak, aby na chrápání upozornil vibracemi nebo vybraným zvukem.

Pokračovat ve čtení “Chrápete? Aplikace pro chytrý mobil pomůže” »

Nový program Technionu integruje ultraortodoxní studenty ješiv

Technion – Izraelský technologický institut  zahájil nový studijní program, jehož cílem je integrovat ultraortoxní studenty ješiv do pracovního procesu v rámci technologických programů.

Tento projekt je určen studentům ješiv, kteří celou svojí energii a intelektuální potenciál věnují výlučně studiu Tóry a nyní se mohou zabývat i obory jako je matematika a exaktní vědy.

Podle statistických informací, více než 25% dětí které jsou na základních školách jsou ultraortodoxní. Učební program na ortodoxních základních školách neobsahuje prohloubení znalostí v technologických předmětech.

Pokračovat ve čtení “Nový program Technionu integruje ultraortodoxní studenty ješiv” »

Teroristé z Gazy mohou plánovat sestřelení civilního letadla (+ video)

Izrael urychluje vývoje palubních obranných systémů pro civilní letadla. Reaguje tak na obavu, že se teroristům z Gazy podařilo získat během nedávné války v Libyi protiletadlové rakety. Informaci přinesla agentura Associated Press.

Během několika měsíců začnou být na přibližně 100 izraelských civilních dopravních letadel instalovány systému „Music“.

Menší počet letadel, létajících do vysoce rizikových oblastí, už je vybaven méně moderním systémem. Poplach na izraelském ministerstvu obrany vyvolal v roce 2002 incident, při němž se muslimští teroristé pokusili sestřelit izraelské civilní letadlo z ramene odpalovanou raketou. Ta naštěstí cíl minula.

Pokračovat ve čtení “Teroristé z Gazy mohou plánovat sestřelení civilního letadla (+ video)” »