Zákon o vládnutí: Izrael zásadně mění pravidla voleb do Knesetu a vyslovení nedůvěry vládě

znak IzraeleIzraelský parlament včera přijal tzv. Zákon o vládnutí (The Governance Bill), který zvyšuje hranici počtu hlasů ke vstupu do Knesetu ze 2 % na 3,25 % a obsahuje i další opatření, která podle jeho stoupenců mají zlepšit stabilitu politického systému. Podle kritiků se naopak jedná o nedemokratické omezení politické soutěže.

Návrh zákona, který předložil předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) a ministr zahraničí Avigdor Lieberman, byl přijat 67 hlasy při žádném hlasu proti a žádné absenci, protože opozice na protest opustila jednací sál. K přijetí zákona bylo potřeba absolutní většiny – tedy 61 ze 120 – hlasů poslanců, protože jím dochází i ke změnám v základních zákonech Izraele.

Pokračovat ve čtení “Zákon o vládnutí: Izrael zásadně mění pravidla voleb do Knesetu a vyslovení nedůvěry vládě” »

Izrael schvaluje Zákon o vládnutí, opozice se bouří

budova Knesetu
budova Knesetu

Kneset ve středu 31. července 2013 po bouřlivé debatě schválil v prvním čtení Zákon o vládnutí (Hak Hamešilut, Governance Law, celým názvem „Zákon o posílení vládnutí a zvýšení volebního prahu“), který má stabilizovat systém vládnutí a ztížit vyslovení nedůvěry vládě. Nejvíce se diskutovalo o zvýšení uzavírací klauzuli ke vstupu do Knesetu ze současných 2 % na 4 % hlasů, nicméně zákon přináší i další významné změny.

Pokračovat ve čtení “Izrael schvaluje Zákon o vládnutí, opozice se bouří” »