Dnes v dopoledních hodinách navštívil princ William, vévoda z Cambridge Západní stěnu (Zeď nářků),učinil tak v rámci své oficiální návštěvy Izraele, která je první oficiální návštěvou příslušníka britské královské rodiny od vzniku Izraele. Navštívil také hrob své prababičky princezny Alice z Battenbergu, která je pochována na hřbitově, ve Starém městě. Princezně Alice z Battenbergu byl udělen titul Spravedlivý mezi národy, protože v době 2. světové války ve svém paláci v Aténách skrývala židovskou rodinu.
Pokračovat ve čtení “Princ William, vévoda z Cambridge u Západní stěny v Jeruzalémě + video” »
Archiv pro štítek: Západní zeď (Západní stěna; Zeď nářků)
Chuck Norris u Západní stěny
Jsou desítky zpráv, s nimiž by bylo vhodnější seznámit čtenáře, ale proč tak trochu nesáhnout po tématu jiném, než obvykle. Celkem v tichosti a bez reklamy strávil Chuck Norris víkend v Izraeli a v neděli navštívil Jeruzalém a Západní stěnu. Chuck Norris si prohlédl i podzemní tunely Západní stěny a dostalo se mu řádného vysvětlení pro pochopení historických souvislostí. Setkal se také s bývalým ředitelem Ministerstva zahraniční Dr. Dore Goldem s nímž navštívil vybranou restauraci. Snad tato návštěva pomůže pochopit Američanům, že Západní stěna a Chrámová hora mají velice silnou souvislost s Židy.
Petice proti rezoluci upírající Izraeli právo na Zeď nářků
My níže podepsaní, požadujeme, aby Česká republika při hlasování na plénu Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) hlasovala proti rezoluci, jejíž návrh schválila výkonná rada této organizace, a která upírá Židům vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě. Zeď nářků patří mezi nejposvátnější místa judaismu a je pozůstatkem vnějších hradeb jeruzalémského Chrámu, který pochází z desátého století před naším letopočtem, kdy ho nechal vystavět král Šalomoun. Od té doby se v těchto místech Židé modlili a přinášeli oběti Bohu. Tedy 1600 let před tím než vznikl samotný islám. Z těchto důvodů považujeme návrh dotyčné rezoluce za skandální a antisemitský.
Pokračovat ve čtení “Petice proti rezoluci upírající Izraeli právo na Zeď nářků” »
Prohlášení ICEJ (Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém) k hlasování v UNESCO
Jsme konsternováni další skandální rezolucí, kterou přijala organizace UNESCO a která popírá jakékoli židovské vazby ke svatým místům v Izraeli, včetně Chrámové hory.
Rezoluce vynechává názvy židovských posvátných míst, která označuje pouze jejich alternativními muslimskými názvy. Nejde o nic jiného než o snahu přepsat historii a popřít 4000 let židovské a 2000 let křesťanské identity těchto míst. Jako křesťané jsme hluboce znepokojeni tím, že text přijatý mezinárodním orgánem se snaží vymazat jakékoli vazby židů a křesťanů k těmto svatým místům.
Pokračovat ve čtení “Prohlášení ICEJ (Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém) k hlasování v UNESCO” »
Jeruzalém a UNESCO
Bylo by dobré, i kdyby UNESCO použilo při svých rozhodnutích jen nežidovské prameny, bylo by jejich rozhodnutí možná jiné.
Zapalování prvního chanukového světla u Západní stěny
Předseda vlády Benjamin Netanjahu u Západní stěny zapálil společně s ministrem veřejné bezpečnosti Giladem Erdanem a rabíny Grossmanem a Šmuelem Rabinovičem první chanukové světlo pro skupinu pohraničních policistů (משמר הגבול).
Kněžské požehnání u Západní stěny (Zdi nářků), fotoesej + video
Z Jeruzaléma lze přinášet i mnoho dobrých zpráv – jednou z nich je tradiční kněžské požehnání u Západní stěny. Důstojnost bohoslužby, které se zúčastnili tisíce modlících se z celého Izraele, nebyla narušena.
Jeruzalém město krále Davida fotoesej

O svátku Šavuot je tradicí se celou noc učit, proto přinášíme fotografii Dobrina Stojčeva z nočního Jeruzaléma – města krále Davida, kde se jako i v jiných městech budou mnozí učit celou noc na památku darování Tóry na hoře Sinaj.

Pokračovat ve čtení “Jeruzalém město krále Davida fotoesej” »
Před Pesachem – čistění Západní stěny v Jeruzalémě
Západní stěna – הכותל המערבי se před svátkem musí také vyčistit, aby v ní nezůstal žádný drobeček a aby toto, v současné době židům nejposvátnější přístupné místo, bylo k svátku připraveno podle všech pravidel. Čistění se zúčastnili všichni pracovníci, kteří o provoz místa pečují včetně rabína Západní stěny Shmuela Rabinovitche. Je třeba uvést, že lístečky s přáními, které ze stěny odstraňují, jsou nasypány do pytlů a podobně jako staré modlitební knihy anebo Tóry, nezpůsobilé k užívání, pohřbeny.
Pokračovat ve čtení “Před Pesachem – čistění Západní stěny v Jeruzalémě” »
Náčelník generálního štábu u Západní stěny
Jedním z míst, kam tradičně přicházejí nejen cizí státníci, ale i izraelští politikové či význačné osobnosti v osudových chvílích s modlitbou a prosbou, je místo pro židy v současné době nejsvětější, tedy k Západní stěně, zachované části hradeb vymezující území Chrámového okrsku.
Pokračovat ve čtení “Náčelník generálního štábu u Západní stěny” »
Zapalování první chanukové svíce u Západní zdi
V úterý 16. 12. 2014 zažehli první chanukové světlo u Západní stěny Vrchní sefardský rabín Jicchak Josef (Yitzchak Yosef) spolu s rabínem Západní stěny a svatých míst v Izraeli rabínem Šmuelem Rabinovicem (Shmuel Rabinowitz) a starostou Jeruzaléma Nirem Barkatem.


Suha Arafat – smiřte se s existencí Izraele
Vdova po Jásiru Arafatovi Suha promluvila při příležitosti desátého výročí úmrtí svého manžela. S ním strávila nelehkých dvacet dva let. Kromě rozhovoru pro stanici Al Jazeera hovořila také s italskými novináři. Podívejme se tedy co řekla Suha Arafat a jaký to může mít dopad. Samozřejmě, v arabském světě slovo ženy nemá příliš vysokou váhu, ale například libanonský deník v angličtině její slova převzal a v poněkud umírněnější formě publikoval. Suha Arafat žila po smrti manžela střídavě v Tunisu a ve Francii. Je provdaná za příbuzného bývalého tuniského prezidenta, tuniského občanství však byla zbavena. V Tunisu také byla souzena za finanční machinace. Nyní žije střídavě na Maltě a ve Francii. Pro Suhu Arafat není ozbrojený boj Palestinců efektivním řešení problému. Vyčítá Hamasu neochotu usednout s Izraelem k jednacímu stolu. Suha také vidí jako negativní jev islamizaci pásma Gazy, doslova to označuje jako neuvěřitelné. Sama sice k islámu konvertovala – narodila se v katolické rodině a vzdělání získala v katolické škole vedené řádovými sestrami, islámský náboženský fanatismus je jí zřejmě zcela cizí. O návratu do Palestinské autonomie neuvažuje. Zejména v Gaze by se cítila jako cizinka. Hamásu také vyčítá, že nepovolil v Gaze shromáždění na připomínku desátého výročí úmrtí Arafata. Samozřejmě stále opakuje, že Arafat byl otráven Izraelem, anebo doslova „někým z jeho okolí“. Lituje, že palestinský lid deset let po Arafatově smrti není jednotný a jednotlivé frakce proti sobě bojují. Nemá snad Suha Arafat politické ambice?
Pokračovat ve čtení “Suha Arafat – smiřte se s existencí Izraele” »