Česká armáda koupí 8 izraelských radarů (+ video)

radar ELM 2084 MMR zapojený do systému Davidův prak (Kela David, David’s Sling, קלע דוד)
radar ELM 2084 MMR zapojený do systému Davidův prak (Kela David, David’s Sling, קלע דוד)

Česká vláda dnes projednala zprávu Ministerstva obrany o vyhodnocení nabídek na dodávku mobilních 3D radiolokátorů MADR pro českou armádu. Ze tří předložených nabídek doporučila 32členná hodnotící komise Ministerstva obrany nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome (Železná kupole, kipat barzel, כיפת ברזל), jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta (אלתא מערכות בע“מ). Ministerstvo obrany nyní začne jednat s izraelskou stranou.

Pokračovat ve čtení “Česká armáda koupí 8 izraelských radarů (+ video)” »

Rakety z Gazy vystřeleny na Ašdod

img618756
Systém Iron dome (Železná kupole)

Nad Ašdodem se v úterý v noci rozezněly sirény protože někdo v Gaze rozhodl, že významný izraelský přístav a město s čtvrt milionem obyvatel je dobrý cíl pro vzbuzení zájmu o osud Gazy, ve dnech zasedání Valné hromady OSN.  Hamas vystřelí rakety, oznámí, že to nebyl Hamas, Izrael zaútočí letecky a v OSN získá „palestinská věc“ své minuty slávy a Izrael se bude muset verbálně bránit, což málokoho ovlivní. Palestinci jsou přece tak vděčné téma, málokterý konflikt nebo humanitární krize je dokáže zastínit. Jedna z raket byla zachycena systémem Železná kupole a druhá spadla do otevřeného prostoru. Nedošlo ke zraněním ani poškození domů či vozidel. O tom, co takové „neškodné“ bombardování dělá s dětmi ale i dospělými se v tiskových zprávách diskrétně mlčí.

Pokračovat ve čtení “Rakety z Gazy vystřeleny na Ašdod” »

USA prodají Izraeli zbraně za skoro 1,9 miliardy dolarů

raketa Hellfire
raketa Hellfire

Spojené státy americké se chystají prodat Izraeli pro účely sebeobrany tisíce bomb, raket vzduch-vzduch a vzduch-země v ceně 1,879 miliardy dolarů. Poté, co v úterý oznámilo svůj souhlas americké ministerstvo obrany a souhlas přislíbilo i ministerstvo zahraničí, se věcí bude tento týden zabývat Kongres.

Pokud bude obchod skutečně realizován, obdrží Izrael přesně naváděnou munici, a to 750 protibunkrových bomb, 3.000 raket Hellfire, 250 raket středního doletu vzduch-vzduch a 4.100 „klouzavých bomb“ (glide-bomb). Dále 14.500 systémů raketového navádění pro JDAM (Joint Direct Attack Munitions), pomocí nichž lze neřízené bomby navádět pomocí GPS.

Pokračovat ve čtení “USA prodají Izraeli zbraně za skoro 1,9 miliardy dolarů” »

Jako nikdy – zážitek Zdeňka Týce

10568841_325780484257100_3853198526396427298_nV Jeruzalémě proběhlo včera večer promítání filmu Jako nikdy. Péčí Českého centra v Tel Avivu v rámci pátého ročníku festivalu českých filmů, který obohacuje izraelské kulturní léto. Zcela mimo plán získal významný český režisér zážitek, s nímž název filmu Jako nikdy,  souvisí. Hamás začal střílet rakety, které doletěly až do centra Izraele. Zdeněk Týc, gentleman každým coulem, podle pravidel izraelské civilní obrany, opustil vůz Českého centra a chůzí gentlemena se vydal k bezpečnějšímu místu – tedy betonové zdi.  Zeď funkci plnit nemusela, učinil to za ní ve výšce systém Železná kupole (Iron dome). Všechna čest Zdeňku Týcovi  za návštěvu Izraele v této těžké době.

Pokračovat ve čtení “Jako nikdy – zážitek Zdeňka Týce” »

Postavme se za Izrael a pojďme bojovat proti terorismu

Foto: IDF v průběhu operace (zdroj: IDFBLOG.COM)
Foto: IDF v průběhu operace (zdroj: IDFBLOG.COM)

S laskavým svolením autora přinášíme jeho editorial ze 7.8.  na  portálu www.ozbrojeneslozky.cz

Dne 5. srpna dokončil Izrael svoji misi s cílem zlikvidování všech 32 tunelů, kterými mimo jiné teroristé organizace Hamás pronikali do Izraele. Tato válka si vyžádala během jednoho měsíce zhruba 1 800 obětí a byla zajímavá z pohledu mezinárodních vztahů respektive přístupu jednotlivých aktérů, kteří se možná více vyhraněně než kdy předtím rozdělili do dvou táborů: pro-izraelského a proti-izraelského.

Pokračovat ve čtení “Postavme se za Izrael a pojďme bojovat proti terorismu” »

Izrael: Zápisky ze studia boje proti terorismu (II. díl)

S laskavým souhlasem autora publikujeme článek Monitoring událostí , který vyšel na portálu ozbrojenésložky.cz .

Uplynuly tři týdny intenzivního studia, které bylo navíc zpestřeno aktuálními událostmi v zemi. Pokud nikoho nenapadne sestřelit naše letadlo, budu Vás samozřejmě i nadále o jednotlivých událostech z Izraele informovat. První díl zápisku ze studia si můžete přečíst zde.

Studium v této zemi bylo velmi přínosné a navíc jsem stihl poznat mentalitu Izraelců, navštívil zajímavá místa, a také jsem se seznámil s významnými osobnostmi. Navíc mi průběh událostí částečně umožnil se vcítit do kůže lidí žijící s obavami z dalších dnů.

Pokračovat ve čtení “Izrael: Zápisky ze studia boje proti terorismu (II. díl)” »

Hamás znovu porušil příměří a své závazky

primeri_5_av_5774
Příměří v podání Hamásu
Foto: Flash 90

Hamás opět porušil dohodu. Oboustranně dohodnuté „humanitární příměří“ vzalo dnes za své, když bylo z Gazy odpáleno několik raketových salv na Izrael. V oblasti jižní Gazy, alespoň podle palestinských zdrojů, vypukly těžké boje mezi teroristy a izraelskou armádou kolem 10. hodiny místního času. Údajně při nich bylo eliminováno 8 teroristů.
Spolu s Hamásem se na raketových útocích podílí i teroristická organizace Islámský džihád.
Pokračovat ve čtení “Hamás znovu porušil příměří a své závazky” »

Nepříjemná vize o možném vývoji situace v Evropě

scrPředstavitelé Hamásu jsou velmi nespokojení nerozhodností Kremlu, který, podle jejich mínění, příliš slabě podporuje hnutí palestinského odporu. Proto se rozhodli zaútočit na hlavní město Ruska. Z odpalovacích ramp raket „Grad“, které jsou rozmístěné na periférii města, většinou na dvorech domků, v nichž žijí lžigastarbeitři, začalo v jednom momentu dopadat na střed města a na některé jeho čtvrtě nespočetné množství raket. Je hlášeno mnoho obětí a velké materiální škody, které toto ostřelování způsobilo. Ihned poté, představitel Hamásu Chálid Mašál zatelefonoval ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi a oznámil mu, že od nynějška bude muset Rusko hrát podle pravidel islámu a že diplomatický tlak ze strany Ruska na „sionistickou entitu“ je již nedostačující.
Pokračovat ve čtení “Nepříjemná vize o možném vývoji situace v Evropě” »

Izrael je opět pod palbou, dva zranění civilisté – aktualizováno

teroristické tunely
tunely teroristů
Zdroj: úřad mluvčího IDF

Exploze raket byly dnes ráno (v neděli 27.7.)  slyšet v Ašdodu, Aškelonu a oblastech Judee i Šaronu, a to i přes „humanitární příměří“ mezi Izraelem a Hamásem.
Protiraketový systém Železná kupole (Iron dome, כיפת ברזל) sestřelil dvě rakety u Aškelonu. Další dvě dopadly na pozemky mimo Aškelon. Nebyla hlášena žádná zranění ani materiální škody.
Dalších sedm raket bylo Hamásem odpáleno do celé oblasti Šaron a jižního Izraele. Železná kupole sestřelila dvě rakety nad Petach Tikvou, pět zbylých dopadlo na jižní Izrael. Střepiny raket jsou rozesety po celém městě, ale nebyla hlášena žádná zranění. Úřady varovaly obyvatele, aby se vyhýbali nevybuchlým hlavicím raket a současně byly vyslány jednotky k jejich zajištění.
Pokračovat ve čtení “Izrael je opět pod palbou, dva zranění civilisté – aktualizováno” »

Pozemní akce v Gaze, padlí izraelští vojáci a úspěchy

img518852Mluvčí IDF (Izraelských obranných sil ) oznámil, že v noci ze soboty na neděli byly do Gazy přemístěny další jednotky. Nelze vyloučit, že operace bude trvat delší dobu, vše závisí od toho jak se situace vyvine. Podle informace z nejmenovaného zdroje bylo objeveno dalších 36 tunelů, které mají umožnit průnik teroristů na území Izraele. V tunelech byly objeveny výbušniny, miny, anestetika, vysílačky a malé bunkry, které měly umožnit útoky na izraelském území. Všechny tyto tunely byly zničeny, buď leteckým útokem anebo útokem z moře.  V tunelech anebo při jiných akcích bylo zlikvidováno také 85 teroristů. Neděle  je třináctým dnem operace během níž Hamás ostřeluje města a další civilní cíle v Izraeli. 1093 raket zasáhlo Izrael z nichž 301 zneškodnil systém Železná kupole (Iron dome). Odhadem asi 100 raket dopadlo v Gaze samotné, těm padly za oběť civilní obytavelé Gazy, počet těchto obětí se nikde neuvádí.

Pokračovat ve čtení “Pozemní akce v Gaze, padlí izraelští vojáci a úspěchy” »

Operace Ochranné ostří: Izrael v Gaze dosud zničil 1.535 teroristických cílů

Izraelské obranné síly
Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly zveřejnily informace o dosavadním průběhu Operace Ochranné ostří v Pásmu Gazy.

Během dneška izraelská armáda v Gaze zasáhla více než 100 teroristických cílů, včetně 33 odpalovacích míst raket, 8 výroben raket, 4 civilních domů využívaných jako velitelská stanoviště a 7 teroristických tunelů.

Celkem tak od zahájení Operace Ochranné ostří před sedmi dny bylo eliminováno 1.535 cílů.

Pokračovat ve čtení “Operace Ochranné ostří: Izrael v Gaze dosud zničil 1.535 teroristických cílů” »

Dr. Dani Golan – neznámý zachránce

10488189_332560383561337_6225028396727010308_nBěhem právě probíhajících událostí v  Izraeli často slyšíme, že systém Železná Kupole (Iron Dome) zachránil života mnoha Izraelců, protože zneškodnil rakety z  Gazy. Tento systém, ale nevznikl ze dne na den a také  k jeho vývoji, výrobě a konečně použití v praxi izraelské reality dnedošlo ze dne na den . Většinou, pokud nehrozí nebezbečí z Gazy, což znamená, že teroristé Hamasu daji pokyn svým lidem anebo umožnili jiným teroristům střílet rakety Kassám na Izrael. Cílem střelby raket,  jak možná není všem známo, je zasáhnout civilní či  vojenské cíle v Izraeli, bez ohledu na to, kdo bude zraněn, zabit či „jenom“ vyděšen. Hlavní je, že se o Hamasu bude mluvit a v konkurenčním boji o zájem světové veřejnosti urve několik minut hlavních zpráv či titulků.  A to v současné mediání situaci není nikterak  jednoduché. Systém  „Železná kupole“  brání teroristům dostat se na hlavní stránky ale zejména chrání životy miliónů obyvatel Izraele a to nejen Židů, ale i Arabů a všech, kdo v Izraeli žijí, anebo kdo do Izraele přijíždějí za prací, čí za rekreací, léčením, zábavou. Nezapomeňme, že  v Izraeli vedle Židů žijí i Arabové a ti jsou raketami z Gazy ohroženi úplně stejně jako Židé či ostatní. Mnohdy se na tento detail zapomíná, ale například Beer Ševa je místo s velkým podílem arabského obyvatelstva a podobně i města jiná. Arabové a Židé žijí v Izraeli pospolu a mnohdy velice blízko.

Pokračovat ve čtení “Dr. Dani Golan – neznámý zachránce” »