V Caesarei objeven poklad zlatých mincí

Foto Klara Amit
Foto Klara Amit, Památková správa Izraele

Jeden z největších pokladů na území Izraele byl před několika týdny objeven. K nálezu pokladu, který byl dnes oficiálně zveřejněn, došlo na mořském dně starého přístavu v památkové rezervaci Caesarea. Jedná se zhruba o dva tisíce zlatých mincí (ryzosti 960 – 990 / 1000) pocházejících z 11. století, z období vlády Fátimovců. Nejstarší mincí v pokladu je zlatý čtvrtdinár z 9. stol., ražený na Sicílii. Poklad odkryla skupina potápěčů, kteří jeho nález ohlásili Správě památek. Nyní nález vědecky zpracovává Oddělení podmořské archeologie Správy památek. Správa památek oceňuje skutečnost, že potápěči nález ohlásili a předali.

Pokračovat ve čtení “V Caesarei objeven poklad zlatých mincí” »

Íránsko-turecký obchod vzrostl o 46 %: Prodává se ropa za zlato

zlaté mince
zlaté mince (ilustrační foto)

Obchod mezi Íránem a Tureckem letos vzrostl o takřka 50 %. když objem obchodní výměny dosáhl během 10 měsíčního období do listopadu 20 miliard dolarů. Oznámila to íránská státní tisková agentura IRNA.

Z 20 miliard dolarů jich 7 miliard připadá na turecký vývoz zlata do Íránu. Důvodem je to, že od února 2012 Turecko platí zlatem za íránskou ropu.

Pokračovat ve čtení “Íránsko-turecký obchod vzrostl o 46 %: Prodává se ropa za zlato” »

Zlatá horečka v Izraeli – nedaleko od Eilatu

Nelze vyloučit že v Izraeli zanedlouho vypukne opravdová zlatá horečka. Nedávno penzionovaný a svými projevy medializovaný bývalý šéf Mossadu Meir Dagan si podal žádost o povolení hledat zlato v oblasti nedaleko od Eilatu (Ejlat, Elat). Informaci o tom přinesl úterní Bussiness Week.

Dagan se vloni stal předsedou dozorčí rady telavivské společnosti Gulliver Energy. Náplní firmy je hledání ložisek nafty, zemního plynu a minerálů.

Pokračovat ve čtení “Zlatá horečka v Izraeli – nedaleko od Eilatu” »

Evropská unie uvalila ropné embargo na Írán

Evropská unie vs. Islámská republika Írán
Evropská unie vs. Islámská republika Írán

Ministři zahraničních věcí 27 členských zemí Evropské unie dnes v Bruselu oficiálně odsouhlasili přijetí zákazu dovozu ropy z Islámské republiky Írán. Embargo je součástí rozsáhlejšího komplexu sankcí, kterými se Unie snaží přimět šíitský islámský režim k upuštění od programu vývoje jaderné zbraně.

Embargo na nové dovozy a dohody o nich vstupuje v platnost okamžitě, již existující kontrakty musí být ukončeny od 1. července 2012.

Pokračovat ve čtení “Evropská unie uvalila ropné embargo na Írán” »

V Izraeli vzniknou stánky „Peníze za zlato“

V izraelských nákupních střediscích vzniknou stánky nového řetězce „Peníze za zlato“, který – jak z názvu již patrno – namístě nabídne výkup zlata, jehož cena se v pátek činila 1.861, 20 dolarů za unci poté, kdy krátce předtím překonala rekordní hranici 1.900 dolarů za unci.

Provozovatelé nového řetězce chtějí první stánky otevřít do konce tohoto měsíce v nákupních střediscích v Petach Tikva v metropolitním Tel Avivu, v Ašdodu (Ashdod), Chadeře (Hadera), Haifě a v Dizengoffově centru v Tel Avivu.

Pokračovat ve čtení “V Izraeli vzniknou stánky „Peníze za zlato“” »

Cena zlata dosahuje rekordní výše

Kvůli nestabilní politické a vojenské situaci na Blízkém východě dosáhla cena zlata rekordní výše. Cena na London Bullion Market (Londýnské burze cenných kovů) včera vystoupila na historicky nejvyšší hodnotu 1.434,50 amerických dolarů za unci.

Nového rekordu, který převýšil dosavadní rekordní výši 1.432,50 ze 7. prosince 2010, bylo dosaženo při obchodování na newyorské burze COMEX.

Nepokoje na Blízkém východě a v severní Africe vyhnaly cenu zlata jen během měsíce února o 6 % výše. Důvodem je to, že investoři v době politické nestability hledí na zlato jako na vhodnou komoditu k zachování hodnoty jejich peněz.
Pokračovat ve čtení “Cena zlata dosahuje rekordní výše” »