… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
KOMU NÁLEŽÍ TATO ZEMĚ? 4.91/5 (98.26%) 23 ohodnocení

KNIHA NISSIM DANAAkademický college v Arielu byl založen již roku 1982, ale teprve po dlouhých třiceti letech bojů s vlivným, mnohdy levicově orientovaným establishmentem na většině izraelských univerzit a s podobně orientovanou Radou pro vysoké školství – המועצה להשכלה גבוהה, obdržel v září 2012 vládou schválený status Univerzitního centra v Arielu ( Ariel University Center). Připomeňme ještě, že novou Univerzitu Ariel navštívil 9. ledna t.r. velvyslanec České republiky v Izraeli Tomáš Pojar jako vůbec první velvyslanec členského státu EU.

Nová kniha, jejímž autorem je profesor Nissim Dana, hovoří o Izraeli z pohledu na nějž odborníci nejsou zvyklí, totiž z pohledu Koránu. Profesor Dana,  který přednášel na Haifské univerzitě, na Univerzitě Bar Ilan a je  profesorem a vedoucím Oddělení politologie (Izrael a země Středního východu) na Fakultě sociálních a humanitních věd Univerzity Ariel. Profesor Dana pochází z významné rodiny damašských rabínů, tudíž znalost hebrejštiny – jazky Tóry a TaNaChu a arabštiny – jazyka Koránu a hadíthů  je u něj samozřejmá, podobně jako hluboká znalost náboženské a další tradiční literatury jak židovské, tak arabské muslimské.

Poslední dobou se v islámských zemích množí informace o Židech, jejich náboženství a tradicích a též o jejich vztahu k Erec Jisrael čili v muslimské terminologii k Palestině. Tyto informace jsou ve své většině tendenční, mnohdy až vysloveně iracionální a nepřátelsky zaměřené, včetně tvrzení, že Palestina je věčný Alláhův waqf a Židé ji uloupili a okupují.

Korán, svatá kniha muslimů, se zabývá mimo jiné také otázkou postavení Země Izraele, tudíž i mnozí jeho komentátoři se touto otázkou rozšířenou o Jeruzalém a Chrámovou horu zabývají.  Je velmi překvapující, že klasické islámské prameny hovoří o tom, že tato země je zaslíbená pouze synům Izraele. Toto je  pak hlavní tématem knihy profesora Dany KOMU NÁLEŽÍ TAZO ZEMĚ? Nový pohled na Korán a na klasické islámské prameny, v nichž se pojednává o židovském národu, jeho Učení a jeho právo na jeruzalém a Svatou zemi.

První část: Postavení Svaté země, Jeruzaléma a Chrámové hory podle Koránu a jeho komentátorů.

kapitola: Historické pozadí epochy a dějiny arabských Židů
kapitola: Jak se staví judaismus a islám k otázce „Komu náleží tato země?“
kapitola: Svatost Jeruzaléma podle Koránu a jeho komentátorů
kapitola: Noční cesta proroka islámu na nebesa (al-isra wa-l-mirádž)
kapitola: Korán o národu Izraele a jeho Učení (Tóře)

Druhá část: Písmo svaté a Korán

kapitola: Pořadí stvoření, ráj a peklo, Noe a potopa
kapitola: Židovská víra, výrazné biblické postavy a biblická témata v Koránu

Třetí část: Vztah Koránu k lidu knihy (ahl al-kitab)

kapitola: Pozadí pro přezdívku Židů, křesťanů a muslimů „opice a prasata“
kapitola: Výběr náboženských a mezináboženských témat v Koránu
kapitola: Závěr a výsledky
Rejstříky: a) Rejstřík všeobecný   b) Rejstřík veršů Koránu   c) Rejstřík židovských pramenů

Kniha profesora Dany je přínosnou vědeckou prací, která by neměla chybět v  knihovně politologů zabývajících se oblastí Blízkého a Středního východu, ale ani v knihovně religionistů, historiků a ostatních badatelů studujících problematiku judaismu a islámu. V současné době se připravuje překlad knihy do angličtiny, což umožní čtenářům neznalým hebrejštiny, seznámit se s tímto ojedinělým dílem.

Přikládáme také video – rozhovor s profesorem Danou o jeho nové knize v izraelské televizi.

4 reakce na KOMU NÁLEŽÍ TATO ZEMĚ?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv