… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kardinál Tauran: Blízký východ už neexistuje 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

kardinál Jean Louis Tauran

kardinál Jean Louis Tauran

Vatikán. Plody mezináboženského dialogu s islámem jsou nepatrné a nemají odezvu v každodenním životě. Přesto nám nezbývá nic jiného než v dialogu pokračovat. Alternativou by byla válka – říká kardinál Jean-Louis Tauran, který stojí od roku 2007 v čele Papežské rady pro mezináboženský dialog a za pontifikátu Jana Pavla II. po mnoho let vedl vatikánskou diplomacii.

U příležitosti vydání knihy “Věřím v člověka” (Je crois en l´homme) shrnuje výsledky dialogu s islámem:

“Myslím, že v dialogu s islámem došlo k pokroku pokud jde o samotné setkávání. Setkáváme se, díváme se na sebe, posloucháme se navzájem. Problém však spočívá v tom, že žádný z oněch malých úspěchů se nijak nepromítl do práva, administrace a už vůbec ne do života normálních lidí. Dialog zůstává příliš elitární. Sice je důležité, že je elitární, ale to nepostačuje. Je potřeba, aby i malé výsledky, jakkoliv jsou v podstatě nepatrné, mohly přece jen něco změnit. Například v učebnicích dějepisu v zemích Perského zálivu se křesťané nenazývají křesťany, ale jako „chybně věřící”. Tak tomu být nesmí.”

Kardinál Tauran dodává, že situace v současném světě je velmi nebezpečná a nejistá. Nikdo neví, co bude dále. Politici nemají žádná řešení:

“Překvapuje mě, jak mnoho politických vůdců přijíždí do Vatikánu hledat ideje. Nikdo neví, co bude dál. Pouze jedna věc je jasná, a zároveň velmi nebezpečná, že totiž Blízký východ už neexistuje. Není tu už most, který mezi Západem a muslimským Východem doposud tvořili křesťané. Musíme si uvědomit, že ještě před sto lety představovali 20% obyvatelstva. Dnes jich zůstala sotva čtyři procenta,” – říká šéf vatikánského úřadu pro mezináboženský dialog, kardinál Jean-Louis Tauran.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Kardinál Tauran: Blízký východ už neexistuje.

Jedna reakce na Kardinál Tauran: Blízký východ už neexistuje

 • gugi napsal:

  Máme-li na mysli pojem „politická korektnost“ a s tím spojený, nyní módně pořádaný parforsní hon na ni, jde o jakýsi sémantický nonsens. Pojem „korektnost“ má odnepaměti význam „správnost“, „bezvadnost“, „přesnost“, ba i „bezúhonnost“. Takový význam v současné situaci nekoreluje s tím, co si veřejnost pod tímto pojmem představuje, totiž podlézavost, vtíravost, anální alpinismus apod. – proto ho odmítám přijmout a používat v tom pejorativním významu, který je mu podsouván.
  Proto neprovolávám „down with political correctness“, což je pokřik omezených mozků, nýbrž „down with political greasiness“ event. „John Doe is political greaser“ etc. Zvukomalebně to i trochu připomíná výraz „grázl“, což je další prvek, napomáhající mému vnitřnímu odůvodnění pro použití slova „vrtichvost“, resp. „greaser“ ve vztahu k různým multikulti-krasoduchům, kteří mají v popisu práce prosit za odpuštění kdejakého exota za to, že mu nebylo dovoleno parazitovat v civilizaci.

  Možná se někdo v evropské civilizaci domnívá a reálně očekává, že někdo na islámské straně s podivem pronese: „ … podívejte bratři, ten ďaur se chová lépe k našim souvěrcům lépe, než my, muslimové – neměli bychom se zastydět, vzít si z toho příklad a pomoci našim bratrům v nouzi? Vždyť ten ďaur nás vlastně zahanbuje.“ Načež počne masivně reformovat islám….
  Taková slova může ve své hlavě zaslechnout jen někdo účinkující ve snovém seriálu s názvem „mezináboženský dialog mezi křesťanstvím a islámem“. V reálu je neuslyší nikdo, nikdy, nikde.
  😐

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv