… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Pesach 5776 5.00/5 (100.00%) 19 ohodnocení

Sequence%2001_00_02_06_00_Still002Svátek Pesach má v židovské tradici čtyři názvy: prvním je CHAG HA-PESACH – SVÁTEK PŘEKROČENÍ. Na památku toho, že když Hospodin trestal Egypťany poslední desátou ránou a zabíjel všechny prvorozené syny Egypťanů, překročil domy synů Izraele na jejichž veřejích bylo znamení krve pesachové oběti (beránka) a nezabíjel tam prvorozené. Druhým názvem je CHAG HA-MACOT – SVÁTEK NEKVAŠENÝCH CHLEBŮ (MACESŮ), třetím názvem je CHAG HA-CHERUT – SVÁTEK SVOBODY, kdy se ze z otroků po východu z Egypta stali fyzicky svobodní lidé. Komečně čtvrtým názvem je CHAG HA-AVIV – SVÁTEK JARA, neboť Pesach připadá vždy na jarní měsíc nisan, který se v biblických dobách nazýval aviv.  

Dnes večer, 22. dubna zahájíme první a v sobotu večer druhou sederovou večeří  osmidenní svátek Pesach. Tímto svátkem si každoročně připomínáme jeden z nejvýznamnějších okamžiků židovských dějin – východ našich předků z Egypta. Obě slavnostní večeře, které pořádáme v úvodu svátku, se řídí přesně stanoveným pořádkem – sederem, proto sederové večeře.

Během slavnostní večeře se musí pít čtyři poháry košer vína nebo viného moštu. Tento obyčej má svůj původ ve čtyřech slovech, kterými Hospodin slibuje svému lidu vysvobození z egyptského otroctví: 1. Vyvedu vás, 2. Vysvobodím vás, 3. Vykoupím vás a 4. Vezmu si vás za lid. Tomu se v naší tradici říká „arba lešonot ha-geula – čtyři jazyky (slova) vykoupení“ (Exodus 6,6-7). Je ještě jeden pátý pohár, který stojí naplněný vínem na slavnostním stole. Tomuto poháru říkáme „Elijášův pohár – kosó šel Elijáhú“. Také on má svůj základ v následujícím pátém slově „Dovedu vás do země…“ (Exodus 6,8). Mezi učenci vznikl proto spor, mají-li se během sederové večeře pít čtyři nebo pět pohárů vína říkali, že čtyři a druzí říkali, že pět pohárů. Spor mezi němi byl nerozhodný, což v hebrejštině označujeme slovem תיקו (TeJKU),  což lze objasnit i jako zkratku slov: „Tišbi Jitarec Kušjot U-Ba’ajot – Tišbejský, t.j. Elijáš  vyřeší otázky a problémy“. Tak až přije prorok Elijáš, aby též ohlásil příchod Mesiáše, tak se dovíme, zda máme o sederové večeři pít čtyři nebo pět pohárů vína.

MACA – NEKVAŠENÝ CHLÉB neboli MACES. S macesem se setkáváme ještě před východem z Egypta, kdy Hospodin přikazuje synům Izraele přinést pesachovou oběť (beránka nebo kůzle). Beránka pak celého upečou a budou jej jíst s nekvašenými chleby a hořkými bylinami (Exodus 12,8). Toto byla první a poslední pesachová oběť na půdě Egypta, čemuž se říká EGYPTSKÝ PESACH – PESACH MICRAJIM. Poté se setkáváme s MACESEM již po východu s Egypta, v souvislosti s vysvětlením, že napekli nekvašené chleby – macesy z těsta, které vynesli z Egypta, neboť ještě nevykynulo (Exodus 12,39).

Naší halachickou povinností je jíst MACU – MACES první sederový večer, a to v množství „ka-zajit“, což odpovídá zhruba 30 gramům, což je jeden strojově vyrobený maces.

Chag  Pesach kašer ve-sameach všem čtenářům portálu eretz.cz

פסח

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv