… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Jeruzalémě nalezen 3.200 let starý egyptský amulet se jménem faraona Thutmose III. (+ foto) 4.95/5 (98.95%) 19 ohodnocení

egyptský amuletStarověký egyptský amulet, nesoucí jméno faraona Thutmose III., objevila v Jeruzalémě 8letá izraelská dívka při rodinné vykopávce. Přední faraon 18. dynastie vládl v letech 1479 až 1425 př.o.l. Nešama Špílman (Neshama Spielman) amulet našla už před čtyřmi lety, nicméně zpráva byla zveřejněna až nyní.

Dnes již 12letá dívka z Jeruzaléma našla artefakt při akci organizované Nadací Ir David (City of David Foundation, Nadace Davidovo město, אל עיר דוד) a Temple Mount Sifting Project (Projekt prosévána zeminy z Chrámové hory), které se snaží postupně prozkoumat tuny zeminy, které bez jakéhokoliv archeologického dohledu odvezl v roce 1999 z Chrámové hory muslimský Waqf.

Artefakt byl po nálezu předán k prozkoumání do laboratoře a teprve nyní rodina byla telefonicky informována o významném objevu.

Nešama Špílman (Neshama Spielman)

Nešama Špílman (Neshama Spielman)

Amulet, který se nezachoval celý, má tvar kvádru o délce 21 milimetrů, šířce 16 milimetrů a tloušťce 4 milimetry, je zdobený a na konci má výstupek, který umožňoval jeho zavěšení a nošení na krku.

Vystouplá dekorace ukazuje kartuš – oválný rámeček okolo egyptských hieroglyfů zobrazujících panovníkovo jméno. Nad rámečkem archeologové našli symbol oka a kobry.

„Thutmose III. byl jedním z nejvýznamnější faraonů egyptské Nové říše a je mu připisováno zřízení egyptské provincie v Kanaánu. Podnikl 17 vojenských výprav do Kanaánu a Sýrie a porazil v roce 1457 př. o.l. u města Megiddo koalici kanaánských králů. Sám se označoval jako ‘ten, kdo si podmanil tisíc měst’ a je známo, že po více než 300 let, během pozdní doby bronzové, byl Kanaán a město Jeruzalém pod egyptskou nadvládou, což vysvětluje výskyt tohoto amuletu v Jeruzalémě,“ uvedl profesor Gabriel Barkay, spoluzakladatel a ředitel Temple Mount Sifting Project.

„Předměty nesoucí jméno Thutmose III. byly v Egyptě vyráběny ještě dlouho po skončení jeho vlády, což odráží význam a dlouhodobý dojem, který tento král měl,“ uvedl Barkay.

Datování amuletu umožnil „identický přívěsek nalezený v Nachal Iron na severu Izraele v roce 1978,“ vysvětlil Zachi Dvira, druhý ze spoluzakladatelů a ředitelů Temple Mount Sifting Project. „Společně s přívěskem, který také nesl jméno Thutmose III., byl také další amulet se jménem krále Setiho I., egyptského faraona, který vládl koncem 14. a počátkem 13. století př. o. l. To oba přívěsky časově řadí do téže doby.“

Zkoumání a analýzu amuletu provedl egyptolog Baruch Brandl z Izraelského památkového úřadu.

Na prohledávání zeminy, ilegálně vytěžené muslimskou správou Chrámové hory – která je nejsvatějším místem judaismu – se od zahájení projektu v roce 2004 podílelo již více než 170.000 dobrovolníků z Izraele a celého světa. Dosud čeká na laboratorní prozkoumání ještě více než půl milionu nálezů.

Jak poznamenal Assad Avraham, archeolog a ředitel Národního parku Jeruzalémských zdí, je načasování oznámení nálezu symbolické: „Objev také věci je symbolický zejména v této části roku, kdy je jen pár dnů do svátku Pesach. Jde o pozdrav z dávné minulosti.“

לכבוד פסח: קמיע מצרי קדום התגלה בהר הבית – tisková zpráva Nadace Davidovo město (hebrejsky)

Rare Egyptian Amulet Bearing Name of Ancient Pharaoh Found – tisková zpráva Nadace Davidovo město (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv