… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dopis oběti teroristického útoku aktuální i po mnoha letech 4.67/5 (93.33%) 12 ohodnocení

CmLyaCAWMAAPtd--xlarge_trans++kk_MbsMFz3X9NsHdnnxKiLL3i6TPXMrj1bTvE0-_jV0Celým židovským Izraelem hluboce otřásla brutální vražda třináctileté Hallel Jafy Arielové z města Kirjat Arba. Byla ubodána teroristou 29. června  ve svém pokoji, podobně jako rodina Foglových (včetně tříměsíční Hadas) před několika lety. Podle židovského zvyku nejbližší truchlící příbuzní zemřelého přijímají ve svém bytě po sedm dní své přátele, známé a sousedy, kteří je utěšují. Vzpomíná se na mrtvého a jeho dobré činy. Rodinu Arielových a rodinu Markových, jejichž otec byl zastřelen jen den poté, navštěvují tisíce lidí z celého Izraele i z jiných zemí. V novinách se vždy o všech zavražděných píše, o jejich životě, proslovech pronesených při pohřbu. Izrael se tehdy mění v jednu velkou rodinu, nosící bolest společně. Minulou  neděli přijel utěšit rodinu Arielových starosta města Safed Ilan Šochat, který přečetl rodině dopis na rozloučenou své tety Ilany, která byla v roce 1974 vzata jako středoškolačka spolu s ostatními spolužáky coby rukojmí teroristy ve vesnici Maalot. Při osvobozovací akci hodili tetoristé mezi studenty granáty a 22 jich zavraždili. Ilanin dopis se k rodině dostal až po 13 letech.

Rodiče zavražděné Hallel dojal Ilanin dopis k slzám, neboť k nim promlouval, jakoby ho napsala Halel, která podobný dopis nemohla stihnout napsat.Drahá maminko a tatínku,
je teď 11.25 dopoledne. Nevím, kolik hodin budu ještě žít a proto vám píšu.
Je mi líto, mami, že jsem Tě neposlechla a odjela. Vím, žes mi nezakazovala jet, ale bála ses a říkala mi, ať radši nejedzdím. Ale já jela, protože jsem věděla, že mám.
Chtěla bych vám poděkovat za to, jak jste mě vychovali a za všechna ta krásná léta, jež jsem díky vám prožila.
Je mi teď 17 a půl a jestli mám umřít, zemřu klidně, se ctí a vírou. Ano, s vírou, kterou jste mi dali, když jste mi říkali, že bez víry je život mnohem bolestnější. Takže teď, v těchto těžkých hodinách, věřím mnohem silněji a vím, že máte pravdu.
Život nedává člověku moc na vybranou. Nevybíráme si kdy a kde se narodíme a jakým rodičům. Ale já jsem měla štěstí. Narodila jsem se do věřící rodiny v Zemi izraelské, úžasné rodině, vám. Mnoho času mi nebylo vyměřeno, jak se zdá. Ale díky vám jsem všemi životními zkouškami prošla se ctí, všemi malými a běžnými zkouškami všedního dne.
Maminko, moc nebreč, až umřu. A dítěti, které se Rivce brzo narodí, dejte jméno po mně, Ilan nebo Ilana. A vychovejte ho jako mě, ať je to silný člověk, který ví, jaká je jeho úloha na světě, proč se narodil.
Vím, že jste měli problémy před mým narozením i po něm. A že vám bude ještě hůř po mé smrti. Ale vždycky si vzpomeňte, že utrpení přivádí i chvíle štěstí a uspokojení.
Já nebrečím. Oči mám suché. Nebolí mě, že zemřu a ničeho nelituju. Budu na vás myslet, až řeknu v poslední chvíli před smrtí Šma Jisrael.
Na tento výlet jsem musela jet. Nesmíme život přerušovat, protože nebezpečí na nás stejně číhá všude. Je-li nad námi vynesen ortel nebeského soudu, nastane, i kdybychom se schovali do krytů. Je dobré žít lidský život a být zabit pro posvěcení B-žího jména.
Tento můj poslední dopis na tomto světě dejte přečíst všem příbuzným a pošlete jim můj láskyplný pozdrav. A také všem sousedům a přátelům. Je to poslední příležitost. Za chvilku odejdu z tohoto světa. Jsem vaše a jednou se zas shledáme.
S velkou láskou

Ilana

Ma'alot_massacre_victims_on_Zefat_Cemetery_19740515_mz_5 (1)

Hroby obětí masakru v Maalot na hřbitově v Zfatu, Foto: Wikipedia

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv