… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Obnova přátelství Turecka a Izraele, anebo jen křehký smír? 4.36/5 (87.27%) 11 ohodnocení

Izrael - TureckoMezi Tureckem a Izraelem budou normální vztahy. Oznámení tureckého premiéra Binaliho Yildirima a izraelského premiéra Benjamina Netanjahu z 26. června 2016 začalo být ihned naplňováno a zdá se, že po 6 letech skutečně končí jedna z řady krizí blízkovýchodních vztahů vyvolaná arogantní velmocenskou politikou tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erfogana. Jde však o návrat k tradičnímu přátelství, anebo jen urovnání sporu, po němž už nic stejně nebude jako dříve?

Turecko a Izrael byly dlouhá léta strategickými partnery, kteří se diplomaticky i zpravodajsky podporovali proti společným regionálním soupeřům, zejména Sýrii, Iráku a Íránu. Tak tomu bylo v době, kdy Turecko prosazovalo politiku dobrého sousedství a vztahů se zeměmi regionu a usilovalo o všeobecně prospěšné ekonomické vztahy.

Situace se změnila poté, co silný muž turecké politiky, umírněný islamista, Recep Tayyip Erdogan vsadil na kartu panturkismu a neottomanismu a pokusil se obnovit mocenské postavení Turecka navazující na říši zaniklou koncem I. světové války. Ve snaze zalíbit se arabské ulici zničil do té doby výborné vztahy s Izraelem, vsadil na islámskou propagandu a podpořil sunitské islamistické síly v rámci tzv. Arabského jara v Egyptě, Libyi a Sýrii.

Turecko-izraelská spolupráce byla zlikvidována cílenou tureckou provokací, kdy s požehnáním turecké vlády islamistická charitativní organizace „Nadace humanitární pomoci“ vyslala loď Mavi Marmara s nákladem údajné humanitární pomoci do Pásma Gazy a odmítla se respektovat izraelskou blokádu tohoto území ovládaného teroristy Hnutí islámského odporu (Hamas). Příslušníci izraelských speciálních jednotek provedli 31. 5. 2010 výsadek na palubu lodi, kterou chtěli přimět ke změně směru do izraelského přístavu Ašdod a kontrole nákladu, který měl být v případě nezávadnosti převezen z Izraele do Gazy. Oproti předpokladu se však na palubě lodi nenacházeli mírumilovní humanitáři, ale rozvášnění islamisté, kteří Izraelce napadli noži a tyčemi a vojáci v sebeobraně museli zahájit palbu. Deset tureckých násilníků v sebeobraně zabili, což vláda v Ankaře označila za „masakr“ a využila k okamžitému přerušení veškeré spolupráce.

Mavi Marmara

Záběr z bezpečnostní kamery na lodi Mavi Marmara, ukazující „aktivisty“ připravující se na útok na izraelské vojáky, chtějící provést inspekci lodi. 31. 5. 2010.

Izrael a Turecko sice následně začaly – i s ohledem na tlak USA, které rozkol jejich dvou zásadních spojenců v regionu vůbec netěšil – jednat o urovnání vztahů, dohoda však nebyla možná kvůli rozdílným představám. Turci žádali omluvu, finanční odškodné rodinám zabitých násilníků a zrušení izraelské uzávěry teroristické Gazy, kam by mohly nově plout lodě bez omezení a bez kontroly. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sice vyjádřil nad smrtí Turků politování, splnění dalších podmínek ale odmítal a tak původně očekávané radikální zlepšení vztahů nenastalo.

Vyšetřovací komise OSN, tzv. Palmerova komise, označila za přehnanou intenzitu reakce izraelských vojáků, samotnou inspekci i uzávěru teroristického Pásma Gazy však označila za oprávněné a legální. Zatímco Izrael tento závěr smířlivě akceptoval, Turecko nikoliv.

Nynější dohoda je kompromisem.

Izrael vyplatí rodinám 10 zabitých Turků 20 milionů dolarů (přibližně 500 milionů korun) odškodného, což je nepochybně nemalá suma. Současně Izrael souhlasí, že Turci jsou oprávněni posílat do Pásma Gazy humanitární pomoc.

Turecko se naopak vzdává požadavku na zrušení uzávěry Gazy a souhlasí, že veškerá humanitární pomoc půjde na území ovládané Hamasem přes Izrael a bude podrobeno izraelské inspekci. Izrael Turkům umožní postavit v Gaze infrastrukturu, elektrárnu a továrnu na odsolování mořské vody.

Turecko se zavázalo, že na svém území zakročí proti přípravám protiizraelských teroristických útoků a ukončí snahy o trestní stíhání izraelských vojáků a jejich nadřízených za zákrok proti lodi Mavi Marmara. Turci také mají pomoci vydat ostatky dvou vojáků Izraelských obranných sil padlých v boji proti Hamasu v Gaze v roce 2014 a pomoci při pátrání po osudech dvou pohřešovaných mentálně postižených Izraelců, kteří omylem před 2 roky přešli do Gazy.

Součástí dohody je také obnovení vzájemných diplomatických vztahů na nejvyšší úrovni, kdy Izrael opět vyšle svého velvyslance do Ankary a Turecko svého do Tel Avivu, a také oboustranně výhodná možnost dodávek izraelského plynu do Evropy přes turecké území.

Počátkem tohoto týdne již dohoda byla viditelně naplněna, když do izraelského přístavu Ašdod dorazila první turecká loď s 10.000 tunami pomoci Gaze.

K dohodě došlo ve chvíli, kdy Turecko urovnává také své vztahy s Ruskem, do nichž vneslo značné napětí sestřelení ruské stíhačky na syrsko-turecké hranici loni na podzim.  Režim prezidenta Erdogana se tak snaží nastolit určitý klid alespoň v zahraničních vztazích, zatímco uvnitř země čelí násilné kampani kurdských povstalců, snaží se v kdo-ví-už-kolikáté kampani podřídit po armádě, policii a médií také tureckou justici a v syrské občanské válce sleduje pomalou porážku Tureckem podporovaných sunitských islamistů.

Podle předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahu je dohoda „strategicky významná“, „oboustranně prospěšná“ a „přispěje ke stabilitě“ na neklidném Blízkém východě.

Předseda opoziční izraelské strany Práce Jicchak Herzog naopak dohodu kritizoval s tím, že premiér ji nejprve radikálně odmítal, aby nakonec přistoupil na turecké požadavky. Odškodnění těch, kdo útočili na izraelské vojáky, označil jako nepřijatelné, i když smíření s Tureckem je podle něj důležité.

Skutečností je, že dohoda dává šanci ukončit zbytečný a oboustranně škodlivý rozkol mezi Tureckem a Izraelem. Návrat ke skutečnému a upřímnému strategickému spojenectví, které kdysi mezi Izraelem a sekulárním republikánským tureckým režimem existovalo, však za současné nevypočitatelné a lstivě zákeřné islamistické turecké vlády možný není.

Jedna reakce na Obnova přátelství Turecka a Izraele, anebo jen křehký smír?

  • Oblovka napsal:

    Je to především významný úspěch izraelské diplomacie. Nějaký ten ústupek se vyplatí a s kritikou to chce nyní opatrně, podobně jako v manželství. 😉

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv