… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Trump chce přesunout velvyslanectví USA do Jeruzaléma 5.00/5 (100.00%) 25 ohodnocení

premiér Benjamin Netanjahu a zvolený prezident Donald Trump, Trump Tower, New York, 25. 9. 2016; foto: Kobi Gideon/vládní tiskový úřad

premiér Benjamin Netanjahu a zvolený prezident Donald Trump, Trump Tower, New York, 25. 9. 2016; foto: Kobi Gideon/vládní tiskový úřad

Donald Trump přesune velvyslanectví USA v Izraeli do Jeruzaléma. S odkazem na lidi blízké novému prezidentovi je o tom přesvědčen starosta izraelského hlavního města Nir Barkat, jehož citují izraelská média i světové tiskové agentury. Pokud by k tomuto kroku došlo, jednalo by se o zásadní změnu v přístupu USA k otázce hlavního města Izraele, na jehož východní část si činí nároky palestinští Arabové.

Status Jeruzaléma

Podle plánu OSN na rozdělení tehdejšího mandátního území Palestina na židovský a arabský stát měl Jeruzalém zůstat samostatným městem. Po vyhlášení Státu Izrael zaútočily armády arabských zemí na židovský palestinský stát a pokusily se jej hned v zárodku zničit. Poté, kdy se Izrael ve Válce za nezávislost ubránil, stala se západní část Jeruzaléma součástí židovského státu a od roku 1949 jeho hlavním městem. Východní část Jeruzaléma obsadilo a anektovalo Zajordánsko.

Poté, kdy v Šestidenní válce v roce 1967 Izrael Jordánce porazil a vypudil z veškerého území na západní od řeky Jordán, byl Jeruzalém sjednocen a celý se stal hlavním městem Izraele. Jeruzalém je dnes sídlem izraelského prezidenta, vlády, drtivé většiny ministerstev, Nejvyššího soudu a všech dalších ústředních orgánů.

V současnosti však v izraelském hlavním městě nemá velvyslanectví žádná země světa, ambasády se nacházejí v Tel Avivu, čímž státy dávají najevo nesouhlas s tím, že Jeruzalém má být hlavním městem Izraele. Izrael je jediným státem světa, jemuž je cizinou odpíráno právo zvolit si své hlavní město, přičemž ještě absurdnější podoby tento přístup nabývá, pokud je cizími zeměmi navíc tvrzeno, že hlavním městem je Tel Aviv, ač tomu tak fakticky prostě není. Absurdita tohoto přístupu ještě více vynikne, vezme-li se v úvahu, že některé státy Izraeli upírají právo na Jeruzalém a současně formálně diplomaticky uznávají neexistující „Stát Palestina“, u něhož nemají problém s jeho nárokem na město.

Postoj USA

Přístup USA k otázce Jeruzaléma je rozpolcený. Ministerstvo zahraničí dlouhodobě odmítá uznávat toto město za hlavní město Izraele s tím, že problém Jeruzaléma musí být vyřešen až v rámci diplomatických izraelsko-palestinskoarabských jednání. Stejně tak ministerstvo odmítá přesun velvyslanectví z Tel Avivu.

Naproti tomu Kongres Spojených států již v roce 1995 přijal zákon, který přesun velvyslanectví USA v Izraeli z Tel Avivu nařizuje. Současně však je prezidentu USA dána možnost vydávat nařízení o odkladu účinnosti tohoto zákona vždy o půl roku s ohledem na „národněbezpečností zájmy USA.“ Této pravomoci od přijetí zákona zatím využili všichni prezidenti Billem Clintonem počínaje – ač ve volební kampani často slibovali opak.

K přesunu velvyslanectví USA do Jeruzaléma tak z hlediska právních formalit postačuje, aby Donald Trump za šest měsíců neprodloužil odklad účinnosti zákona.

Přijde s Trumpem změna?

Starosta Jeruzaléma předevčírem uvedl, že je v kontaktu s Trumpovým týmem a že narozdíl od předchozích prezidentů tento slib splní.

„Moje intuice mi říká, když znám lidi, slyším jeho prohlášení, že tentokrát je to jiné,“ uvedl Nir Barkat. „Spojené stát americké mají po celém světě velvyslanectví v hlavních městech s výjimkou Izraele. Je to absurdní a přesun ambasády do hlavního města židovského národa, do Jeruzaléma, je přímočará, standardní věc, kterou je třeba udělat.“

velvyslanectví USA v Tel Avivu, Izrael

velvyslanectví USA v Tel Avivu, Izrael

Již předchozí den přitom Trumpova mluvčí Kellyanne Conway v rozhovoru s konzervativním rozhlasovým moderátorem Hughem Hewittem prohlásila, že zvolený prezident je odhodlán po nástupu do úřadu velvyslanectví do Jeruzaléma přesunout.

„Pro zvoleného prezidenta, pro Donalda Trumpa, je to velká priorita. Během volební kampaně to uvedl velmi jasně, Hughu. A slyšela jsem ho to zopakovat několikrát i soukromě, nejen veřejně,“ uvedla. „Je to něco, co náš přítel Izrael, velký přítel na Blízkém východě, ocení a něco, co preferuje mnoho židovských Američanů. Je to velký krok.“

Podle Conway bude podpora Izraele integrální součástí politiky nové americké vlády, stejně jako domácí témata, na které Donald Trump kladl důraz ve volební kampani.

„Lidé si myslí, že je to jen manželství, potraty nebo náboženské svobody, a samozřejmě o to vše se jedná, ale jedná se také o silný Blízký východ a o ochranu Izraele,“ uvedla dále. „Evangelikální křesťané vždy měli Izrael na vrcholu svého seznamu, když byli dotazováni, co je pro ně důležité,“ poukázala na část americké společnosti, která dlouhodobě podporuje Stát Izrael.

Opatrné nadšení v Izraeli

Předseda vlády a strany Likud Benjamin Netanjahu řekl, že by bylo „vynikající“, pokud by k přesunu došlo. Předseda opoziční strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid označil záměr za „skvělý nápad.“

Přesun velvyslanectví USA z Tel Avivu do hlavního města má v Izraeli všeobecnou podporu napříč politickými stranami – s výjimkou stran krajně levicových a arabských.

Palestinští Arabové naopak nápad odsoudili.

Možná sídlo velvyslanectví USA v Jeruzalémě

Podle zpráv v izraelských médiích přesun americké ambasády není pouze ve stádiu úvah, ale Trumpův tým už začal zkoumat logistiku přesunu a výběr vhodného místa v izraelském hlavním městě.

Podle zpráv Kanálu 2 izraelské televize jsou ve spolupráci s pracovníky izraelského ministerstva zahraničí vytipovávány vhodné objekty. Mezi nimi například hotel Diplomat v jeruzalémské čtvrti Talpiot, který by však byl k dispozici zřejmě až v roce 2020, nicméně leží hned vedle konzulátu USA.

konzulát USA, Talpiot, Jeruzalém, Izrael

konzulát USA, Talpiot, Jeruzalém, Izrael

Vše probíhá bez spolupráce s ministerstvem zahraničí USA, kterému se nápad „hluboce nelíbí.“

Zdrženlivý, ne-li přímo negativní postoj k Izraeli je nicméně u amerického ministerstva, které je silně pod vlivem proarabské ropné lobby, historickou tradicí táhnoucí se nepřetržitě od vzniku židovského státu.

3 reakce na Trump chce přesunout velvyslanectví USA do Jeruzaléma

 • talarich napsal:

  Z hlediska politikaření by bylo vhodnější, aby se nejen Jeruzalémem moc teď ke konci roku neprovokovalo. Nový Zéland chce udělat nějakou významnou věc na závěr svého fungování v RB OSN – nějak se zapsat do historie – a aktuálně ho nenapadlo nic lepšího než rezoluci RB OSN o státě Palestina. Něco podobného uvažuje, že udělá i Francie. A koneckonců i samotný Barack Hussejn Obama má snahu nějak pomoct Palestincům, dokud má ještě v rukou moc.

  Tak by se taky mohlo stát, že tyhle informace o budoucích krocích Trumpa a jeho administrativy spustí soukolí, na jehož konci může být velmi nešťastná rezoluce RB OSN ještě než vůbec Trump stačí nastoupit svoje prezidentování. Držme palce (nebo ruce jakkoliv jinak sepnuté), aby se nic nečekaného na mezinárodní rovině do konce roku neuvařilo 🙁

  • talarich napsal:

   Ajaj, snad jsem to nepřivolal 🙁
   UNSC 2334. Naštěstí není právně závazná. Ale možná to konečně vyprovokuje izraelskou vládu k nějakým konkrétním krokům. A možná se Bibi zapíše konečně do historie, jak si tady svého času přál Jeitteles.

 • Oblovka napsal:

  I kdybych o Obamovi nevěděl vůbec nic, už jen ze spojení jmen Barack – Hussejn nemám vůbec dobrý pocit. Postoj nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa k Izraeli samozřejmě vítám. Doufám, že další vstřícné kroky, nejen týkající se samotného Jeruzaléma, ale i dalších problémů Izraele, budou ještě následovat. Důležitý pro svět bude i Trumpův přístup k dění na Ukrajině a jeho vztah k evropským členům NATO (zvláště k těm novým), k Rusku (Je to opravdu jejich člověk?), k rozpínavosti Číny a k jejímu porušování lidských práv (pracovní tábory, Tibet a pod.).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv