… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Skvělé zprávy ze Země Izrael! Povolena výstavba tisíců bytů v Judsku, Samaří a Jeruzalémě 5.00/5 (100.00%) 28 ohodnocení

výstavba v obci Itamar; foto: Moshe Goldsmith (www.friendsofitamar.org)

výstavba v obci Itamar; foto: Moshe Goldsmith (www.friendsofitamar.org)

Izraelská vláda schválila výstavbu dvou a půl tisíce bytů pro židovské obyvatele Judeje a Samaří. Dalších půl tisíce bytů vznikne v Jeruzalémě. Jde o bezprostřední reakci nástup do funkce nového prezidenta USA Donalda Trumpa, který nehodlá pokračovat v přístupu svého předchůdce Baracka Husseina Obamy a bránit Izraeli v budování v biblickém srdci Země Izrael.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman v úterý 24. ledna 2017 schválili výstavbu 2.502 bytových jednotek. Ty převážně vyrostou v již existujících judských a samařských městech a obcích, které se i v případě dosažení dohody o konečném uspořádání s palestinskými Araby stanou součástí Izraele.

oblasti A-B-C Judea Samaří

Judea a Samaří v současnosti: oblasti A (civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (civilní kontrola PS) a C (plná izraelská kontrola)

Většina bytů vznikne ve městech Ariel a Givat Zeev, některé ale – kvůli dřívějším soudním rozhodnutím a dohodám o přesídlení – i v menších obcích, mimo hlavní bloky osídlení.

Na severu, v Samařsku, jde o 899 bytů v Ariel (אריאל), 292 v Cufim (Zufim, Tzofim, צופים), 166 v Imanuel (Emanuel, עמנואל), 154 v Oranit (‏אורנית), 81 v Ec Efrajim (Etz Efraim, עץ אפרים), 78 v Alfej Menaše (Alfei Menashe, אלפי מנשה), 18 v Elkana (אלקנה) a 6 Šaarej Tikva (Shaarei Tikva, שערי תקווה).

V oblasti Jeruzaléma jde o 652 bytů v Givat Zeev (גבעת זאב), 104 v Maale Adumim (מעלה אדומים) a 4 v Har Gilo (הר גילה).

V bloku Ecion (Guš Ecion, Gush Etzion) je povoleno 21 domů pro Efrat (אפרת) a 87 bytů pro Bejtar Ilit (Beitar Ilit, ביתר עילית).

Mimo velkých bloků osídlení byla povolena stavba 86 domů pro bývalé obyvatele evakuované obce Migron (מגרון‎), kteří nyní žijí ve čtvrti Jekev (Yekev) v obci Kochav Jaakov (Kochav Yaakov, כוכב יעקב). Stalo se tak na základě dohody mezi vládou a obyvateli Migron.

V reakci na rozhodnutí izraelského Nejvyššího soudu bylo povoleno také 20 domů v obci Bejt El (Beit El, בית אל‎‎).

regionální rady Judea Samaří

regionální rady v Judeji a Samaří

Již v neděli 22. ledna, pouhé dva dny po nástupu Donalda Trumpa do úřadu a v den jeho telefonického rozhovoru s Netanjahuem, plánovací výbor jeruzalémského magistrátu schválil výstavbu 566 bytů v částech Jeruzaléma, které byly v letech 1948 až 1967 okupovány Jordánskem a dnes si na ně činí prostřednictvím virtuálního „Státu Palestina“ nárok palestinští Arabové.

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006 (převážně židovské čtvrti modře, převážně arabské červeně)

„Stavíme – a budeme stavět,“ prohlásil premiér Benjmanin Netanjahu po schválení výstavby. Ve středu pak premiér dodal, že povolení 2.500 nových bytů v Judeji a Samaří je jen „ochutnávka“ toho, co přijde nyní, když už Barack Obama není v Bílém domě, a že bude o věci diskutovat s prezidentem Trumpem. V odpovědích na otázky poslanců Knesetu Netanjahu dodal, že krok přichází po osmi letech, kdy Izrael trpěl v důsledku Obamovy politiky „ani jediné cihly“, čímž narážel na své loňské tvrzení, že vláda USA mu sdělila, že je proti jakékoliv výstavbě za Zelenou linií. Jako Zelená linie byla v letech 1948 až 1967 označována hranice příměří mezi Izraelem a Jordánskem v Judeji, Samaří a Jeruzalémě.

„A to nemluvíme o osadách nebo blocích osídlení. Mluvíme o tomto místě, o Jeruzalémě. Nedovolili nám budovat dokonce ani tady,“ prohlásil premiér v plénu parlamentu. Dodal však ihned, že věci se mění k lepšímu. „Nyní toto období opouštíme. Toto povolení výstavby byla jen ochutnávka. Budeme od nynějška dělat jinak mnoho věcí,“ dodal.

Palestinští Arabové výstavbu ústy členky Výkonného výboru teroristické Organizace pro osvobození Palestiny Hana Ašráví odmítli jako „krádež půdy a kolonialismus“ a také jako „úmyslný válečný zločin a flagrantní porušení mezinárodního práva a konvencí, zejména rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2334.“

Rozhodnutí Izraele povolit výstavbu bytů pro židovské obyvatele „okupovaných palestinských území“ odsoudila ve středu také Liga arabských států. Evropská unie jej označila za „politováníhodný“ krok, který dále podkopá šanci na dosažení regionální mírové dohody. Podle OSN jsou „jednostranné kroky“ překážkou dosažení míru založeného na dvoustátním řešení, tedy překážkou vzniku arabského Státu Palestina v biblickém srdci Země Izrael. USA naopak v kontrastu k dosavadní politice Obamovy vlády izraelský krok komentovaly pouze slovy, že o tématu bude prezident Trump s premiérem Netanjahuem diskutovat.

Jedna reakce na Skvělé zprávy ze Země Izrael! Povolena výstavba tisíců bytů v Judsku, Samaří a Jeruzalémě

  • talarich napsal:

    Zároveň magistrát Jeruzaléma schválil nejen 566 nových bytů především ve východní části Jeruzaléma, ale také 101 bytů určených izraelským arabům. Píšu to jenom pro pořádek, aby zase někdo neříkal, že na araby se kašle.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2017
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv