… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael bude mít vládu národní jednoty 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

Beny Ganc a Benjamin Netanjahu

Beny Ganc a Benjamin Netanjahu

Po 17 měsících, trojích volbách a v době, kdy už tomu věřili jen bytostní optimisté, se Izrael nakonec dočkal nové vlády, která bude mít podporu většiny parlamentu. Stalo se tak v pondělí 20. dubna 2020 večer, kdy předsedové stran Likud a KacholLavan (Modrobílá), Benjamin Netanjahu a Beny Ganc (Benny Gantz) podepsali koaliční dohodu o vytvoření vlády národní jednoty.

V rámci dohody premiér Netanjahu, který stál v čele úřadující vlády od prosince 2018, zůstane nadále předsedou vlády a Ganc bude v jeho vládě vicepremiérem. Funkce si vymění po 18 měsících, v říjnu 2021. Premiérem se ale Ganc může stát i dříve v případě, že Netanjahu bude muset funkci opustit, což skutečně není vyloučeno s ohledem na probíhající soudní trestní řízení kvůli jeho podezření z korupce a zneužití funkce.

Vláda bude mít 36 ministrů a 16 náměstků, rozdělených rovným dílem mezi Středopravou koalici (Likud, Šas, Sjednocený judaismus Tóry) a Středolevou koalici (Modrobílí, Strana práce a Gešer)

Strana Likud a její spojenecké strany obdrží ministerstva financí, zdravotnictví, vnitřní bezpečnosti, výstavby, dopravy a školství. Modrobílí získají ministerstva obrany, zahraničních věcí, spravedlnosti, hospodářství, komunikací a kultury. Včera večer ještě nebylo jasné, zda se součástí koalice stane také pravicová strana Jamina, vedená Naftalim Benetem.

Už nyní se ví, že za Modrobílé se Ganc stane ministrem obrany a poslanec a bývalý náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil Gabi Aškenazi ministrem zahraničních věcí. Poslanec Avi Nissenkorn bude ministrem spravedlnosti a poslanec Alon Šuster (Alon Schuster) ministrem zemědělství. Poslankyně Pnina Tamano-Šata (Pnina Tamano-Shata) bude první ministryní s etiopského původu, Omer Jankelevič (Omer Yankelevich) první charedi-zbožnou ministryní. Očekává se také, že Ganc nominuje na pozici ministra arabského profesora.

Pokud do vlády vstoupí Strana práce (Avoda), dostanou socioekonomická portfolia poslanci Amir Perec (Amir Peretz), Icik Šmuli (Itzik Shmuli), stejně jako Orly Levy-Abekasis z Gešeru. Šas a Sjednocený judaismus Tóry si podrží svá dosavadní portfolia.

Nominace v rámci Likudu nejsou příliš jasné a zůstávají především v rukou Benjamina Netanjahua. Zatím se zdá, že ministrem financí bude Jisrael Kac (Yisrael Katz), ministryní vnitřní bezpečnosti Miri Regev.

Předsedou Knesetu bude Jariv Levin (Yariv Levin) z Likudu.

podepisování koaliční dohody, 20. 4. 2020

podepisování koaliční dohody, 20. 4. 2020

Poněkud kontroverzní je dohoda o tom, že jak premiér, tak vicepremiér budou mít právo na státem placenou rezidenci. Cílem mám být zdůraznění rovnocenného postavení Netanjahua a Gance, ovšem jedná se o dosud nevídaný výdaj.

Koaliční dohoda umožňuje provedení anexe části Judska a Samařska, kde se nacházejí izraelská města a obce, jakmile bude v červenci provedeno přesné vytyčení těchto oblastí podle mírového plánu prezidenta USA Donalda Trumpa.

Benjamin Netanjahu a Beny Ganc vyjádřili úlevu nad tím, že se podařilo odvrátit hrozbu konání dalších, už čtvrtých parlamentních voleb za poslední jeden a půl roku. Úmysl vyhlásit volby na 4. srpna deklaroval prezident Izraele Reuven Rivlin pro případ, že se nepodaří dosáhnout dohody o vládě do 7. května.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2020
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv